İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MEB’de yine usulsüz atama

Milli Eğitim Bakanlığı’nda art arda çıkan usulsüz atama iddialarına bir yenisi daha eklendi. Bitlis Valiliği yönetici atamalarında boş bulunan okulları 7 Ocak’ta açıklamasına karşın 12 Ocak’ta yeni liste yayınlayarak listeden iki okul ismini çıkardı. Listenin değiştirilmesinden sekiz gün sonra listeden çıkarılan Tatvan öğretmenevi Müdürlüğü’ne atama yapıldı.
 
Ankara- ıddiaya göre, Bitlis Valiliği’nin yönetici atamalarında boş bulunan eğitim kurumlarını açıklayan 7 Ocak tarihli yazıda yer alan liste, beş gün sonra 12 Ocak’ta değiştirildi. Listeden iki eğitim kurumunun ismi çıkarılırken listenin değiştirilmesinden sekiz gün sonra listeden çıkarılan Tatvan öğretmenevi Müdürlüğü’ne ıhsan Aykut isimli bir eğitimcinin ataması yapıldı. Yönetici Atama Yönetmeliği’ne göre söz konusu atamanın boş kadrolar listesinin yayınlanarak, başvuruların alınması sonrasında, uygun koşulları taşımasına ve en yüksek puanı alması durumunda yapılabilirken, bu atamanın yapılması ise eğitim çalışanları arasında kızgınlığa yol açtı. Aykut’un atama kararnamesinde ise atama nedeni “makam onayı” olarak belirtilmesi de tepkilere yol açtı.
 
Kurum tipini belirlemek için listeden çıkarmışlar
 
Söz konusu atama öncesinde listelerin değiştirilmesinin nedeni ise “kurum tipinin yanlış belirlenmesi” olarak açıklanırken, yeni kurum tipi belirlendikten sonra yeniden listeye koyacağı ifade edilmişti. Ancak listeden çıkarılan kuruma atama yapıldı.
 
Söz konusu atama ile ilgili Türk Eğitim-Sen MEB’e bir yazı yazarak, atamanın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptalini istedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir