İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkez Bankası Eski Başkanı…

Merkez Bankası Eski Başkanı Gazi Erçel, krizin hem hükümet hem de piyasa kaynaklı olduğunu vurguladı.
 
Seçim harcamaları makro dengeleri bozuyor. Merkez Bankası eski başkanı, dünya Gazetesi yazarı Gazi Erçel, HASıAD tarafından organize edilen “Ekonomik Kriz ve çıkış yolları” konulu panelde yaptığı konuşmada, ülkemizde yaşanan ekonomik krizin hem hükümet hem de piyasa kaynaklı olduğunu vurguladı ve krizin gidişatı ile ilgili olası senaryolarını açıkladı.
 
Konuşmasının başında, Türkiye’de büyümenin dövize endeksli oluğuna dikkat çeken Erçel, döviz varsa büyüme yaşandığını, döviz yoksa büyümenin durduğuna vurgu yaptı.
 
Son süreçte vergi gelirlerinde ciddi azalma yaşandığını söyleyen Erçel, 29 Mart Yerel seçimleri dolayısıyla yapılan seçim harcamalarının makro dengeleri bozduğunu ifade etti.
 

Krizin Aralık 2007’de başladığını kaydeden Erçel, çıkış için üç ayrı senaryonun bulunduğunu vurgulayarak, “

ıyimser senaryoya göre 2009 ortası, temel senaryoya göre 2009 sonu, kötümser senaryoya göre 2010 sonu olarak öngörülüyor. Hangi senaryonun doğru olduğu, önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır” dedi. Türkiye’nin 2009 yılı için 80 milyar dolar döviz gereksinimi bulunduğunu anlatan Gazi Erçel, kalemler incelendiğinde eksikliğin 30 milyar dolar civarında olduğunu ifade etti.

ıhtiyacı karşılayacak çeşitli finans kaynakları bulunduğunu belirten Erçel, bunların başında IMF’nin geldiğini söyledi. IMF’nin politik bir kuruluş olduğunu söyleyen Erçel, “IMF ile anlaşmada Obama yönetiminin yaklaşımı çok önemli.

Nasıl yaklaşacaklarını onu bilemem ama bildiğim bir şey var, IMF politik bir kuruluş olduğu için ABD’den pozitif bir ışık gelmeden hareket etmez” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir