İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PKK’lı Hackerın ınanılmaz Yöntemi…

Diyarbakır’da “hırsız” şüphesiyle gözaltına alınan R.ç’nin bilgisayar ve DVD’lerinde özel bir yöntemle şifrelenmiş Türk Silahly Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı bazı birimlerin harekat planları ve ıstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait personel isim listesi ile bazı terörle mücadele şubelerinin dokümanları çıktı.

Diyarbakır’da, 3 ay önce Sur ilçesinde devriye görevi yürüten polisin, elindeki dizüstü bilgisayarının hırsızlık malı olabileceği şüphesiyle durdurup üst araması yaptığı ve bilgisayarında kısa yol olarak şifrelenen ”MYT” yazılı bir dosya tespit edilmesiyle gözaltına alınan R.ç (19) ile ilgili soruşturma tamamladı.

POLıSE SOHBET ESNASINDA ANLATTI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, olay bütün detaylarıyla anlatılıyor. ıddianameye göre, polis, şüphe üzerine durdurduğu R.ç’nin üst aramasını yaptıktan sonra bilgisayarını inceledi. Bilgisayarda, kısayol olarak şifrelenmiş bir belge tespit eden polis, R.ç’ye belgeyi sordu.

“ınternette merak ettiğim bazı bilgileri topladım” diyen R.ç’nin ”MYT” yazılı dosyasına giremeyen polis, bilgisayarda inceleme yaptı. Başka bir suç unsuru tespit edemeyen polis, bilgisayar çantasındaki 2 adet DVD’yi de izledi.

DVD’lerde müzik ve film olduğunu gören polis, tutanak tuttu. Tutanağın tutulması esnasında bazı polislerde 19 yaşındaki R.ç ile sohbet etmeye başladı. Polise, DVD ve bilgisayardaki dosyaların şifrelendiğini anlatan R.ç, “özel bir yöntemle şifreledim. isterseniz açabilirim” dedi.

BAZI ASKERı BıRLıKLERıN HAREKAT PLANLARI

R.ç, bilgisayarda yaptığı bazı işlemlerin ardından şifrelenmiş dosyaları polise gösterdi. Bazı bilgileri gören polis, R.ç’yi gözaltına alarak, Emniyet Müdürlüğüne götürdü. şahsın ev ve iş yerinde de arama yapan polis, çok sayıdaki CD, DVD ve harddiske el koydu.

R.ç, görünürde müzik ve porno film yüklü olan DVD’leri de aynı yöntemle açarak polise teslim etti. Yapılan incelemede, DVD’lerde bazı askeri birliklere ait harekat planları, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne ait personel isim listesi ile bazı terörle mücadele şubelerinin dokümanlarının yer aldığı çok sayıda gizli belge belirlendi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir