İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sabancılar Ayrılıyor

şevket Sabancı ve aile üyeleri, bugünkü değerle 1.1 milyar dolar tutarındaki Sabancı Holding ve Akbank hissesini, satış için kote ettirdi Sabancı Holding, “Yönetimde olmayan hissedarların kendi takdiri” derken, hissedar Emine Kamışlı “Satma niyetimiz yok” açıklaması yaptı…
 
Türkiye’nin en büyük sanayi ve finans kuruluşlarının yer aldığı Sabancı Topluluğu’nda dün ayrılık rüzgarları esti. önce, Sabancı Holding ve Akbank’ın borsada işlem görmeyen hisse senetlerinin bir kısmının 10 ile 20 yıllık dönemi kapsayan bir sürede satışı için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvuru yapıldığı haberi borsaya bildirildi. Duyuruyla, hissedarların toplam yüzde 8.37’lik Akbank ve yüzde 15.83’lük Sabancı Holding hissesi satacağı bilgisi verildi. Topluluk Başkanı Sakıp Sabancı’nın 2004’te vefatından sonra aile üyelerinden bazıları, kendi işlerini kurmak üzere yönetimden ve şirketlerden kopmuşlardı. 5 yıl sonra bu kez Sabancı Topluluğu’nu büyüten ailede hayatta kalan iki kardeşten şevket Sabancı ile merhum Hacı Sabancı’nın aile üyeleri borsada işlem görmeyen Sabancı Holding ve Akbank hisselerini kote ettirmek için başvurdu.
 
1.1 MıLYAR $’LIK SATIş
 
Ancak hisselerini kote edenlerden şevket Sabancı’nın kızı Emine Kamışlı, satma niyetlerinin olmadığını söyledi. Yapılan bildirime göre, Sabancı ailesinin 7 üyesi Akbank, 4 üyesi de Sabancı Holding paylarını kayda aldırdı. Açıklama, Sabancı Holding ve Akbank hisselerinde keskin düşüşe neden oldu. Bu arada satış dün yapılsaydı Akbank’ın yüzde 8.37’lik hissesi 1 milyar 64 milyon TL (649 milyon dolar), Sabancı Holding’in yüzde 15.9’luk hissesi 753 milyon TL’den (459 milyon dolar) satılacaktı. Bu arada satış olursa aile fertlerinin holdingte payı kalmayacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir