İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Sevgililer Günü’ virüslerine dikkat !..

Bilişim güvenliği uzmanları, Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan bilgisayar virüsleri konusunda bilgisayar kullanıcılarını uyardı. Virüslerin bazıları doğrudan kullanıcının bilgisayarını çalışamaz hale getirirken, bazıları kişiye özel bilgileri topluyor, kimi de kullanıcıdan habersiz bulaştıkları bilgisayarı başka sistemlere saldırı amaçlı üs haline getiriyor.
 
Yaklaşık 9 yıl önce ortaya çıkan ‘I Love You’ (Seni Seviyorum) ya da ‘Love Letter’ (Aşk Mektubu) isimli virüs, dünya genelinde milyonlarca bilgisayara bulaşmış ve yaklaşık 6 milyar dolar zarara sebep olmuştu.
 
Virüs o kadar etkiliydi ki Pentagon, CIA ve ıngiliz Parlamentosu gibi kuruluşlar elektronik posta sistemlerini kapatmak zorunda kalmıştı. Kullanıcılar, gelen ValentineCard.exe dosyasını açtıkları an hem kendileri kurban olmuş hem de adres defterlerindeki kullanıcıları potansiyel hedef haline getirmişti. Güvenlik uzmanları, Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan virüslerde, “seni seviyorum”, “çok güzelsin” “ilk görüşte aşk”, “benden sana”, “aşkımı böyle anlatıyorum” vb. gibi isimlerin kullanılmasının muhtemel olduğunu belirtiyorlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir