İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Son seçim yatırımı olmasını diliyoruz

Antakya çevre Koruma Derneği Antakya şube Başkanı Celal Yahyaoğlu, Türkiye çevre Platformu ormancılık sorunlarının çözümünde, daima toplum yararına üretilecek çözümlerden yana olacağını söyledi.

Dernek binasında basın açıklaması yapan Başkan Yahyaoğlu, ”AKP iktidarının 2003 yılında gündeme getirdiği 2/B ile orman dışına çıkarılmış alanların satışından, kamuoyunun tüm baskılarına rağmen vazgeçmediği görülüyor.
 
Daha önceki denemelerinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den dönen düzenlemelerini, 15 Ocak 2009 tarihinde kabul edilen 5831 sayılı kanunla tekrar gündeme getirdiler” diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü: ”Bu kanun orman kadastrosunun içinde ormancı bulunmayan kadastro komisyonlarınca yapılmasına olanak vermekte, ayrıca orman dışına çıkarılan bu alanların kimler tarafından ne zamandan beri kullanıldığının tutanağa kaydedilerek hazine adına tescil edilmesi, fiili kullanım durumları dikkate alınmak suretiyle ifraz (ayırma) ve/veya tevhit (birleştirme) işlemlerinin yapılmasına olanak sağlamaktadır.
 
Bu kanunla; Bir yerin orman olup olmadığına kamu adına karar verme iradesi, ormancılık eğitimi almamış teknisyenlere bırakılmaktadır. Böylece, doğal orman alanlarına ait, “orman sayılmayacak alan” kararlarının alınması daha da kolaylaştırılmıştır.
 
Kamuoyunda “2/B arazileri” olarak bilinen yerlerde “fiili kullanım durumları dikkate alınmak suretiyle ifraz ve/veya tevhit de” yapılmak suretiyle, devlet ormanlarını işgal edenler hak sahibi haline dönüştürülerek, bu gibi yerlerin satılabilmesi için hazırlıkları sürdürülen yeni bir anayasa değişikliğinin uygulanması için gerekli altyapı hazırlandığı anlaşılmaktadır.
 
Ormanları korumak için gerekli çabayı göstermekten oldukça uzak olan iktidarın, ormanları yok ederek belli çevrelere rant sağlayacak bu tür düzenlemelerde ısrarcı olması düşündürücüdür. Ormanları işgalcisine satacak şekilde suç işleyenin ödüllendirileceği bir düzenlemenin kimseye faydası olmayacaktır. Anayasa Mahkemesi’nden geri döneceğini beklediğimiz bu düzenlemenin, iktidarların ormanlar üzerinden oy ve rant sağlamayı amaçladığı son seçim yatırımı olmasını diliyoruz. Ormancılık sorunları, ancak bilimsel çevrelerin ve demokratik toplum örgütlerinin de dahil edildiği bir sürecin ürünü olarak çözülecektir. Türkiye çevre Platformu ormancılık sorunlarının çözümünde, daima toplum yararına üretilecek çözümlerden yana olacaktır”.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir