İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarihi Değerlerimizi Kaybediyoruz…

Antakya çevre Koruma Derneği Başkanı Celal Yahyaoğlu, Antakya’nın medeniyetinden, tarihinden ve turizm potansiyelinden sıklıkla bahsedilen bugünlerde kentinn tarihi, kültürel ve doğal değerlerinin hızla kaybedildiğini söyledi.
 
Yakın geçmişte yıkılan Roma Köprüsü gibi şimdide dünyanın ilk kilisesi olan St. Pierre Kilisesinin ve Roma döneminden kalan Antakya’nın tek kapısı olan Demirkapının yok edilmesi için çalışıldığını ileri süren Yahyaoğlu, “Kilisenin yamacında bulunan Haç Dağı’nın arkasındaki taş ocağı genişleyerek dağın yarısını yok etmiş durumdadır. Dinamitler dağda 3,6 şiddetinde sarsıntılar yaratabilmektedir. Taş ocağı, dağın üstündeki Roma öncesi antik dönem yerleşim yerinin sınırlarına kadar geldi” dedi.
 
Taşocağının faaliyetlerine son verilmeli çocukların geleceğini ve Antakya’nın turizm geleceğini düşünerek, yetkililerin tarihi sit bölgesinin belirlenmesi gerektiğini belirten Yahyaoğlu, şöyle devam etti: “St. Pierre Kilisesi ve Demirkapı’nın sarsıntıdan zarar görüp görmediği bürokratik engellere takılmadan acilen yapılmalıdır.
 
Taş ocakları genişlediği takdirde, tamiri mümkün olmayan doğal tahribata sebep olmakta ve jeolojik yapıyı değiştirmektedir. Dağın üzerindeki ve kayalar arasındaki toprak alındığı için, dağ uzun bir süre yeşermeyecek, ağaç olmayacak ve yeraltı suları da kaybolacaktır. ıki senedir taş ocağının yanındaki Demirkapının olduğu vadide heyelanlar olmaktadır. Buda jeolojik yapıya zarar verildiğinin açık ispatıdır. Taşocağının faaliyetine acilen son verilmesini istiyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir