İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Tuğgeneral’i Asker Vurdu’…

Ergenekon’un ikinci iddianamesinde PKK itirafçısı gizli tanık Deniz’in ifadelerinde, 22 Ekim 1993 tarihinde Kanas’la şehit edilen Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı bir askerin vurduğunu, o askeri de başka bir askerin öldürdüğü belirtiliyor.
 
 
ıddianamede gizli tanık Deniz, 1993 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK militanlarına karşı Diyarbakır kırsalında büyük çaplı bir operasyon başlattığını, kendisinin de o bölgede PKK militanı olduğunu belirtiyor. Operasyonlarda PKK militanlarının imha sürecinde olduğu anda Türk askerlerinin telsiz konuşmalarında “Geri çekiliyoruz, paşa vuruldu” sözlerini duyduğunu, paşanın örgüt mensupları tarafından vurulmadığını daha sonra öğrendiğini kaydediyor. Deniz, “Lice’de PKK’nın büyük bir baskını olduğu söylenerek paşanın Lice’ye gelmesi sağlandı. Helikopterden iner inmez bir asker tarafından vuruldu. Vuran asker de başka bir asker tarafından öldürüldü. ıkisinin birlikte helikopter ile Diyarbakır’a getirildiğini öğrendim. Bu olayı PKK’nın yapmadığını en üst düzey örgüt mensuplarından bizzat öğrendim. Bahtiyar Aydın isimli paşanın ne amaçla ve kim tarafından öldürüldüğünü bilmiyorum. örgütün en önemli birimlerinin bu kadar sıkıştırıldığı ve hatta örgütün en üst düzey mensuplarından bazılarının da imha edilmesi aşamasına gelindiği bir esnada böyle bir hadisenin olması, karanlık bir nokta olarak kaldı.” diyor.
 
 
-EşREF BıTLıS VE BAHTıYAR AYDIN AYNI KAREDE-
 
 
Uçağının düşmesi sonucu şehit olan eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in 1992 yılında Fransa’ya yaptığı resmi ziyaretine ilişkin görüntüler, ölümünün 16. yılında gün yüzüne çıkmıştı. Bitlis’in en güvendiği komutanlar arasında gösterilen ve terör örgütünün suikastı sonucu şehit edilen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da Bitlis’in heyetinde yer aldığı görülüyor.
 
 
Dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in 1992 yılında Fransa’ya yaptığı ziyarette, heyette bulunan bir isim dikkatlerden kaçmıyor; Tuğgeneral Bahtiyar Aydın. Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Bitlis Paşa’nın şehit olduğu 17 şubat 1993’teki olaydan 7 ay sonra 22 Ekim 1993 tarihinde suikast silahı Kanas ile şehit edilmişti. Bahtiyar Aydın’ın, kendisinden 7 ay önce şehit olan Bitlis’in en güvendiği komutanlardan biri olduğu bir süre önce gündeme gelmişti.
 
 
Görüntülerde Fransa jandarmasının toplumsal olaylara yönelik yaptığı tatbikatını da izleyen Eşref Bitlis’in ziyareti tüm detayları yer alıyor. Cihan Haber Ajansı’nın elde ettiği görüntülerde; Eşref Bitlis’e kılıç hediye ediliyor. Oldukça samimi geçen görüşmelerde Bitlis Paşa da, Fransız yetkiliye semazen maketi hediye ediyor. Ziyaret süresince Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın Bitlis’in yakının bulunması dikkatlerden kaçmıyor. Ziyarette ayrıca Türk heyeti, Fransız jandarmasının toplumsal olaylara müdahaleyi içeren tatbikatı izliyor. Bitlis Paşa’nın eşi şükran Bitlis de, Fransa ziyaretine eşlik ediyor

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir