İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Kadını Ata’sını Arıyor…

Türk Kadınlar Birliği yönetici ve üyeleri dün toplu halde Atatürk anıtına giderek ulu önderin anıtına çelenk sundu ve saygı duruşunda bulunduktan sonra “Kadınlar günü” mesajı yayınladı. Seher Kalaycıoğlu tarafından okunan TKB mesajında  “Siyasette yok sayılan ama üzerinde siyaset yürütülen, ceza kanunlarına konu olan ama hakkı korunmayan, meslek sahibiyken sadece anneliğe ve eşliğe mahkum edilen kadınlarımız, onlara birçok Avrupa ülkesinden önce özgürlüklerini tanıyan seçme ve seçilme hakkını veren Mustafa kemal’i çok arıyor ve özlüyorlar.
 
1923’te ızmir’de yaptığı bir konuşmada “şuna inanmak lazımdır ki dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir” diyen büyük önderimiz Atatürk kadına verdiği değer ve önemi yıllar önce bu sözü ile dile getirmiştir.
 
Kafes arkasına kapatılmış kara çarşaflara bürünmüş, sokağa çıkması bile yasaklanmış hiçbir hak ve özgürlüğü olmayan kadına erkeklerle eşit haklar vermesi Atatürk’ün yaptığı en büyük devrimdir.

“Kadına verilen haklar kadar bu haklarını koruyabilecek kişilikli, özgür iradeli bilinçli kadınlar yetiştirmekte çok önemlidir. Bunun için de kadınlar erken yaşta başlayan iyi bir eğitimden geçirilmelidir. Unutulmamalıdır ki kadının ülkedeki durumu o ülkede demokrasinin bir mihenk taşı ve insan haklarının göstergesidir. Bir Türk Kadınlar Birliği olarak bütün kadınlarımızın azimli, kendine güveni tam özgür inandığını savunabilen, ekonomik özgürlüğü olan ve hiç kimseye muhtaç olmadan ayakta durabilen bireyler olması dileğimizle kadınlar gününüzü kutluyor saygılarımızı sunuyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir