İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ustaya Vefa…

Defne Müzikseverler ve Kültür Derneği (DMK) tarafından 21 şubat Cumartesi günü saat 19.30’da Savon Otel’ de düzenlenecek Piyano ve Klarnet konserinde bir vefa örneği sergileniyor.
 
Programda yer alan Mimar Sinan Güzel Sanatlar üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi Doç. Ece DEMıRCı, DMK Yönetim Kurulu Başkanı Tülin ERDURAN’ı arayarak ıstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası Klarinet Sanatçısı Sezgin UNAN’ la birlikte Antakya’ da verecekleri konseri kısa bir süre önce hastalanarak yaşama veda eden değerli hocaları Prof. Metin öğüT’ ün anısına armağan etmek istediklerini bildirdi.
 
DMK Yönetim Kurulu da ülkemizde müziğin akademik yaşama taşınmasında sınırsız katkısı olan Prof. Metin öğüT’ e işaf edilecek bir konserle Antakya’ da ustaya vefa gösterilmesini saygı ve takdirle karşıladıklarını bildirdi.
 
Antakya’ da ilk kez solo klarinetin de yer alacağı konserde sanatçılar SCHUMAN’ dan 3 Fantezi Parça, SCHUBERT’ den Sonat, unutulmayan filmlerden Schind’lerin Listesi üzerine J. WıLLıAMS’ın Tema’sı ve programın sonunda Adnan SAYGUN’ un belleklere kazınmış Horon’ unu seslendirecekler.
 
Konukların saat 18.30′ dan itibaren Savon Otel’de özel olarak hazırlanan Horon Kokteyli ile karşılanacağı konserin biletleri 0536 600 61 81 nolu telefon ve Defne Opet’ den temin edilebilir.
 
“1929 yılında ıstanbul’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuarı’nda Mişat Fehmen ile piyano Adnan Saygun ile kompozisyon çalışarak 1953’de iki bölümde de mezun olmuştur. Daha sonra iki yıl Fuat Turkay’dan piyano dersleri almıştır. 1956’de Amerika’ya giderek Norşeast Missouri State Universty’de Emler Shott ile piyano çalışmış ayrıca org dersleri almıştır. 1958’de buradan “Master of Art” derecesi almıştır. Aynı üniversitede bir süre öğretim üyeliği yapmıştır. Onursal bir eğitim derneği olan Kapa Delta Pi Derneği’ne üye seçilmiştir. Daha sonra yurda dönerek 1954’te Ankara Devlet Konservatuarında piyano ve armoni, solfej, form bilgisi dersleri vermiş ve Ankara Devlet Operası’nda korrepetitörlük yapmıştır.
 
1968 1969 yıllarında ünlü piyanist Peter Katin ile Londra’da çalışmıştır. 1972’de Piyano Ana sanat Dalı Başkanlığı’na getirilmiştir. 1976’da ise ıstanbul Devlet Konservatuarında (M. S. G. S. ü. Devlet Konservatuarı) öğretim görevliliğine devam etmiştir. 1985’de Prof. olan sanatçı uzun yıllar burada da bölüm başkanlığını yürütmüş ve sayısız solo, orkestralı ve oda müziği konserleri vermiş, radyo kayıtları yapmıştır.
 
Kendi dönem arkadaşları çağdaş bestecilerimizden ılhan Usmanbaş, Cengiz Tanç’ın eserlerinin ilk seslendirilişlerini yapmıştır. Birçok sanatçının yetişmesinde büyük emeği vardır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir