İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uydular uzayda çarpıştı

Yörüngeleri üzerinde hareket halinde bulunan bir Amerikan uydusu ile Rus uydusu, henüz belirlenemeyen bir sebeple çarpıştı.

Uzayda yaşanan bu olayın ardından enkaza dönüşen uyduların parçalarının diğer uydular ve Uluslararası Uzay ıstasyonu (ISS) için de bir tehlike unsuru olduğu açıklandı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA) tarafından yapılan açıklamaya göre yıllar önce faaliyetini tamamlayan bir Amerikan ticari iletişim uydusu ile Ruslara ait Cosmos 2251 isimli uydu, saat 06.55 (TSı) sıralarında Sibirya üzerinde çarpıştı. NASA adına açıklamada bulunan Nicholas Johnson, “ıki uzay aracının birbiriyle bu şekilde çarpışması gibi bir durumla ilk kez karşılaşıyoruz. Her ikisi için de kötü bir gün” diye konuştu.

öte yandan yetkililerin açıklamasına göre 500’den fazla parçaya ayrılan uydular, diğer uydular için de tehlike oluşturuyor ve bu durumun değişmesi için en az 2 gün gerekiyor. Uzmanlara göre ISS’in, 790 kilometre yükseklikte yaşanan bu durumdan etkilenmesi ise daha düşük bir ihtimal.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir