İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yağmura rağmen Çağlayan’da…

ıstanbul çağlayan’da bugün ilk mitingi CHP düzenliyor. çağlayan Meydanı’nda sabah saatlerinde başlayan hareketlilik saat 11.30′ gibi CHP’liler alanı doldurdu.
 
çağlayan’da başlayan sağanak yağmur nedeniyle miting alanını dolduran kalabalık şemsiyelerini sık sık açıp kapadı.
 
Miting alanındaki seçmenler Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyah beyaz resminin yer aldığı bayraklar ile CHP bayraklarını salladı.
 
çağlayan’da en çok “Biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı atıldı.
 
Meydanda açılan “Kurtuluş savaşını Mustafa Kemal’le kazandık, ıstanbul’u da Kemal Kılıçdaroğlu’yla kazanacağız” pankartı büyük alkış aldı.
 
Tiyatro sanatçısı Altan Erkekli, miting alanını dolduran CHP’lileri coşturmaya çalıştı ve CHP lideri Baykal’ı kürsüye “Türkiye’nin gururu geliyor” sözleriyle anons etti.
 
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve ıstanbul adayı Kılıçdaroğlu kürsüye birlikte çıktı. CHP lideri Baykal’ın kravat takmadığı görüldü, Kılıçdaroğlu ise balıkçıyaka kazakla kürsüdeydi.
 
CHP lideri Deniz Baykal’ın ıstanbul’da çağlayan mitingi kalabalıktan bayılan bir seçmene yardım sağlanması çabalarıyla başladı.
 
Deniz Baykal CHP’nin ıstanbul mitingin olağandışı olduğunu, inancıyla, kalabalığıyla, coşkusuyla olağanüstü olduğunu belirterek “360 derece miting yapıyoruz” dedi.
 
Baykal, konuşmasına vatandaşlara ‘nasılsınız, keyfiniz yerinde mi, ekonomik durumunuz iyi mi?’ sorularını sorarak başladı. Miting alanında toplananyarnadan ‘hayır’ yanıtını alan Baykal, Türkiye’nin AK Parti iktidarında iyi yönetilemedigini savundu.
 
Baykal, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren iktidarların, fabrikalar, okullar, barajlar, üniversiteler, limanlar, ordu gibi pek çok varlığı ortaya çıkardığını Ak Parti iktidarının ise 7 yılda hiçbir şey kazandırmadan yüzmilyarlarca dolar borç yaptığını söyledi.
 
Baykal’ın konuşmasında Erdoğan’ın kendisinden işsizlikle ilgili çare söylemesini isteğini kendisinin de 7 çare söylediğini belirtti. Baykal “Ben çarelere anlattım. Bir gün sustu, ertesi gün bana hakaret etmeye başladı. Sen çare sordun, ben de sana çereyi söyledim. ıster uygula, ister uygulama, ben görevimi yapıyorum. Ne bağırıp çağırıyorsun? Bu üsluba sessiz kalamazdım.
 
Ben de çıktım ağzının payını verdim. Bu üslup başbakan üslubu değil, maganda üslubu, dedim. ıktidar olmak ayrı, adam olmak ayrı dedim. Bunu duydu, üslubu değişti, etkili oldu. Ama bizim önerilerimizden iki hafta sonra önerdiğimiz 7 maddeden ikisini yürürlüğe koydu. Biz sana bu önerileri Eylül’de yaptık. 7 ay sonra mı aklına geldi?” dedi.
 
Konuşmasında yolsuzluk iddialarına değinen Baykal “O dernek dosyasını tercüme ediyorlarmış. Hükümet ben bunları yargılamak istemiyorum demiyor. Hükümet olarak ‘bunlar bize çalışan insanlar, ben bunları yargılamak istemiyorum’ de bari, bunu da söylemiyorlar. Bu derneğe hükümet kamuya yararlı dernek statüsünü vermiştir. Devleti bunların önünü açtı. Bunlara Mehmetçik Vakfına tanınmayan vergi kolaylığı getirilmiştir.
 
Bu Deniz Feneri konusunu konuşmak yasaktır. ‘ış mahkemeye düştü, mahkemeyi baskı altına almamak lazım’ diyorlar. Biz de şu anda dava aşamasına kadar olan dönemi konuşuyoruz. Sen buna yayın yasak getiriyorsun da 11 ay niye tutukladığını bilmeden cezaevinde tuttuğunuz insanlarla ilgili niye getirmiyorsun?
 
Başbakan bana saldırıyor içindeki yangını söndüremiyor, ısmet Paşa’ya saldırıyor. Savaş zamanı verilen karneyi eleştiriyor. Sana tarih dersi mi verelim? ısmet Paşa’nın hangi zorluklarla bu ülkeyi ikinci dünya savaşından uzak tuttuğunu mu öğretelim? Bu nasıl söylenebilir? Bu nasıl vicdansızlıktır? CHP, Baykal, ısmet ınönü… Bir adım daha atmayı istiyor ama onu gözüne yediremiyor.”
 
Baykal’ın konuşması sürüyor.
 
SAADET PARTıLıLER TOPLANIYOR
Bu arada saat 14.00’te aynı meydanda başlayacak mitingleri için Saadet Partililer de alana yakın yerlerde toplanmaya başladı. CHP’nin minginin 12.30’da bitmesi gerekiyordu. Mitingte Baykal’ın ardından ıstanbul Belediye Başkanı Adayı Kılıçdaroğlu’nun konuşması bekleniyor.
 
DüNDAR: KILIçDAROğLU KüSKüNLERı ALANA çEKMış
Gazeteci Can Dündar, mitingle ilgili izlenimlerini “Kemal Kılıçdaroğlu küskün CHP’lileri alana çekmeyi başarmış” sözleriyle anlattı.
 
NTV siyaset danışmanı Ruşen çakır, “Kalabalığı CHP ve Baykal’dan ziyade Kılıçdaroğlu’nun heyecanlandırdığı görülüyor. CHP’nin türban ve diğer muhafazakar açılımlarının alana seçmen çektiğini söyleyemeyiz, daha çok Kılıçdaroğlu ismi Alevi kökenli seçmenleri çağlayan’a çekmiş” yorumunu yaptı.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir