İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yerel seçim inşaat sektörüne yaradı

  Yerel seçim sürecine girildiği tarih olan 3 aydan bu yana inşaat sektöründe inanılmaz bir artış yaşandı. ınşat sektöründe yaşanan bu artışın yerel yönetimlerin inşaat aşamalarında yüklenicilere yüklenilmemesinden kaynaklı olduğu düşünülüyor.
 
özellikle hâlihazır inşaatlara ilave kat ekleyenlerin sayısında hızlı bir tırmanış gözleniyor. Kaçak yapılaşmanın önünü açan yerel seçimler sürecine, Türkiye’de görev yapan diğer illerdeki meslektaşları gibi dikkat çeken ınşaat Mühendisleri Odası (ıMO) Hatay şube Başkanı Cihat Mazmanoğlu, izinsiz, denetimsiz yapılan yapı sahiplerini ve buna göz yuman Belediye yönetimlerini uyardı.
 
KENDıNıZE MEZAR YAPTIRIYORSUNUZ!
 
Konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz Mazmanoğlu, ınşaat sektöründe yaşanan artışın yerel seçimler öncesinde her zaman yaşandığının altını çizerek, “Buna dikkat etmek gerekiyor. Kaçak yapı veya kaçak olarak yapılara eklenen ilaveler izinsiz, projesiz ve denetimsiz olduğu için oldukça sakıncalıdır. ınşaatı yapanda, yaptıranda büyük bir sorumsuzluk örneği gösteriyor. Kaldı ki bunun yasalarımızda ceza yaptırımı var. Her iki tarafta cezalandırılır. Ayrıca unutulmasın ki, Antakya’nın bir deprem gerçeği var. Sağlıksız yapılan binalar, kat ilaveleri, küçük bir depremde bile yuva olmaktan çıkar ve mezar haline gelir” dedi.
 
ACıL öNLEM şART!
 
Kaçak yapılaşmanın ayrıca konut fazlalığını meydana getiren faktörler arasında da yer aldığına dikkati çeken Mazmanoğlu, önüne engeller konulmadığı, altyapı hizmeti aldığı, siyasi getirim aracı olarak görüldüğü için kaçak yapılaşmaya gidildiğini vurguladı. Mazmanoğlu konuşmasına devamla, “Aslında şu an da inşat sektöründe büyük bir kriz yaşanıyor. Ruhsatlı yapılanmada üretim yok denecek kadar az. Ancak gelin görün ki; demir, hazır beton, tuğla veya inşaat ihtiyacı diğer ürünleri satan firmalarda bir yoğunluk söz konusu. şu anda beton firmalarında sıra bulamıyorsunuz, işçi bulamıyorsunuz her sokakta denetimden uzak inşaatlar yapılıyor. Bu konuda ipin ucu kaçmıştır. Acil önlem alınmalıdır” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir