İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

12. Günde ‘Savcılara Yazıklar Olsun’…

Ergenekon davasının 78’inci duruşmasında tutuklu sanık Kemal Kerinçsiz, savunmasını 12’nci gününde tamamladı. Tüm savunması boyunca soruşturmayı yürüten savcılara ağır hakaretlerde bulunan Kerinçsiz, savunmasını sonlandırırken de savcıların AK Parti’nin ilçe başkanlığı gibi çalıştığını belirterek, “Yazıklar olsun” dedi. Kerinçsiz, savunmasını bitirdiğini belirterek savcıların kişiliklerini hedef almadığını, hakaret kastı olmadığını söyledi.
 
 
ıstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasının bugünkü oturumunda tutuklu sanık Kemal Kerinçsiz savunmasını tamamladı. 12 gün boyunca kendini savunan Kerinçsiz, iddianamede ileri sürülen ana suçu oluşturmak için bazı araç suçlarla bağlantı kurulduğuna dikkat çekti. Kerinçsiz, araç suç olarak gösterilen Rahip Santora cinayeti, Danıştay saldırısı gibi olaylarla ilgili olarak “Ciddi şüphe oluştu” ifadesinden başka delil bulunmadığını savundu. ıddianamede, Danıştay saldırısı ve Rahip Santora cinayetinin Glock marka silahla gerçekleşmiş olmasının, iki suç arasında bağlantı olarak gösterildiğini belirten Kerinçsiz, iki suçla ilgili delil gösterilmediğini ve bağlantı kurulmaya gerek duyulmadığını ileri sürdü.
 
 
Savcının, bir yandan söz konusu suçların işlendiğine ilişkin ciddi şüphelerin oluştuğundan bahsederken, diğer yandan kamu davası açmamasının görevin kötüye kullanılması anlamına geldiğini ileri süren Kerinçsiz, “Savcı bu tutumu ile suç işlemiştir. Bahsettiği suçlardan ötürü yaklaşık 13 ay soruşturma yürütmüş, bu hususta delil toplamış, bazı şahitlerin ifadelerine müracaat etmiş, hatta kurgulanan gizli tanıklarla yukarıda belirtilen suçların bizzat sözde Ergenekon Terör örgütü tarafından işlendiğine ve işletildiğine dair beyanlar alınmış, bu toplanan deliller sonucunda ciddi şüphelerin oluştuğu tespit edilmiş, ancak kamu davası açılmamıştır. Sadece size yazıklar olsun. Başka da bir şey demiyorum” şeklinde konuştu.
 
 
Kerinçsiz savcıların, AK Parti’nin ilçe başkanlığı gibi çalıştığını, iddianamede de AK Parti’nin kullandığı sözcüklere yer verdiğini iddia ederek, “Sözde örgütün eylemleriyle ülkeyi kaosa sürükleyeceğimizi yazmışsınız. Soruşturmayla ülkeyi getirdiğiniz hale bakın” dedi. ıddianamede delilendirilmeyen suçlarla sanıkların bir ömür boyu kamuoyunda söz konusu suçların zanlısı olarak yaşamaya mahkum edildiği yorumunu yaptı.
 
 
Mahkemenin adil ve adaletli bir karar vereceğinden hiç kuşkusu olmadığını belirten Kerinçsiz, “Uzun süren savunmamdan dolayı kendimi hatalı görmüyorum. ıddianamede yapılan tekrarlar beni böyle bir savunma yapmaya mecbur bıraktı. Ayrıca sanıklardan bazılarının içinde bulundukları psikoloji nedeniyle kendilerini savunamamaları da benim savunmamın uzamasına neden oldu” dedi. Savcıların kişiliklerini asla hedef almadığını belirten Kerinçsiz, “Yaptıkları hukuksuzluğu ifade etmeye çalıştım. Kesinlikle hakaret kastım yoktur” şeklindeki sözleriyle savunmasına son verdi.
 
 
 
-MAHKUM ARACI BASIN MENSUPLARININ çADIRINA DALDI-
 
 
Bu arada davayı takip eden basın mensuplarının yağmurdan korunmak için kullandığı çadır bir makum aracı tarafından yerle bir edildi. Kazanın sabahın erken saatlerinde meydana gelmesi ve araçta mahkum olmaması olası bir faciayı önledi. Görgü tanıklarının anlattığına göre araç, cezaevi çıkışına doğru çok hızlı bir şekilde ilerledi. Araçtaki görevlilerin bağırarak kapıdaki askerleri uyarması üzerine barikat açıldı. Hızla cezaevi kapısından çıkan araç, basın mensuplarının kullandığı çadıra daldı. çadır kullanılmaz hale gelirken yan tarafındaki çay ocağında da maddi hasar meydana geldi. Jandarma yetkilileri kazanın ardından olay yerinde güvenlik önlemleri aldı. Kazanın aracın freninin boşalması sonucu meydana geldiği öne sürüldü. Araçta ve çadırlarda maddi hasar meydana gelirken çevrede kimsenin olmaması olası bir faciayı önledi.
 
 
(CıHAN)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir