İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

200 TL ıçin ınsanlar Zehirleniyor

TBMM çevre Komisyonu Başkan Vekili Mustafa öztürk, son bir hafta içinde 10’unun üzerinde insanın soba zehirlenmesinden hayatını yitirdiğine dikkat çekerek, toplam 200 liraya mal olacak önlemlerle pek çok insan hayatının kurtulabileceğini belirtti.
 
öztürk, “200 TL için insanlar ölmesin” dedi. TBMM çevre Komisyonu Başkan Vekili ve AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa öztürk, her yıl, kış ayları geldiğinde, soba zehirlenmesinden dolayı yüzlerce insanımız öldüğünü belirtti.
 
Son bir hafta içinde 10’nun üzerinde insanın soba zehirlenmesinden hayatını yitirdiğine dikkat çeken öztürk, “ölüm olayları genel olarak rüzgarlı havalarda ve özellikle lodoslu havalarda gerçekleşmektedir. Rüzgârlı havalarda soba bacasından gaz çıkışı zorlaşmaktadır. Bu yüzden zehirli gazlar baca yerine soba ve bağlantı borularından oda içine sızmaktadır. Oda içine sızan zehirli gazlar ölümlere neden olmaktadır” dedi.
 
özellikle lodoslu havalarda zehirli gazların oda içine sızmasının daha sık aralıklarla gerçekleştiğini kaydeden öztürk, “Lodoslu havalarda sobalarda yanma güçleşir ve eksik yanma olur. Eksik yanma sonucu oluşan zehirli karbon monoksit gazı sobanın kurulu olduğu oda içinde birikerek zehirlenmelere ve ölümlere neden olur” diye konuştu.
 
Soba zehirlenmelerinin genel olarak gece saatlerinde gerçekleştiğini belirten öztürk, “Karbonmonoksit gazı uyku getirerek öldürmektedir. Geceleri insanlar uykusunun geldiği zannına kapılarak oda içine sızan karbon monoksit gazından dolayı yavaş yavaş zehirlenerek ölmektedirler” ifadesini kullandı.
 
önlemlerin maliyetinin en fazla 200 TL olduğunu ifade eden öztürk, “200 TL için insanlar ölmesin. ınsanımıza önem veriyorsak başta valiliklerimiz olmak üzere belediyelerimiz ısınmada kömür, odun, sıvı ve gaz yakıt kullanılan sobalar için ev ve işyerlerinde alınması gereken önlemlerle ilgili el kitapçıkları ve broşürleri hazırlamalılar/hazırlatmalılar. Bu belgeler tüm vatandaşlara dağıtılmalıdır. Kömür, odun, sıvı ve gaz yakıt satanların tüketicileri bilinçlendirmek için ne gibi önlemler almaları konusunda tüketicileri bilinçlendirmek için, eğitilmelidir” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir