İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

60 bine yakın başvuru yapıldı…

Esnaflar, Cansuyu’ ndan sonra umutlarını yeni dağıtılacak KOSGEB kredilerine bağladı.Kriz ortamında piyasayı canlandırma adına ilk etapta KOBı’ lere Cansuyu kredisi dağıtılırken, ikinci destekleme kredileri KOSGEB’ ten sağlanmıştı.KOSGEB, Türkiye genelinde 100 bin esnafa 2.5 milyarlık (Katrilyon) kredi limiti aktarmış ve erken başvuranın ancak bu krediyi alabileceği açıklanmıştı.Krizi yenmek için KOSGEB’ e akın eden esnafın bugüne kadar Hatay genelinde 700, Türkiye genelinde ise 60 bine yakın başvuru yaptığı kaydedildi.
Konuya ilişkin görüşlerine başvurduğumuz KOSGEB Hatay ıl temsilcisi Tuğba Gölge, esnafların başvurularının devam ettiğini belirtirken, bankalarında da herhangi bir problemin olmadığını belirtti.
Kredi başvurusunda bulunan esnafın işlemlerinin Kurban Bayramı’ na kadar süreceğini ifade eden Tuğba Gölge, 100 binlik limitin dolmasından sonra başvurunun tamamlanacağını ve başvurusunu yapanların muhtemelen Aralık ayında kredilerini alacaklarını söyledi.
 
KOSGEB kredilerinde esnafın iyi bir dayanışma sağladığını kaydeden Hatay Esnaf Odaları Birliği Başkanı A. Kadir Teksöz, kredilerin yılbaşı öncesinde piyasada önemli bir rahatlama sağlayacağına inandıklarını ifade etti.Esnaflar, çarklarını döndürmek için kredi başvurusunda bulunurken, birbirlerine de kefil olduklarını kaydeden Birlik Başkanı A. Kadir Teksöz, “Herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için, bankaların iki kefil istemesine esnafımız gerçekten önemli bir dayanışma sağladı. Kredi başvurusunda bulunanlar, birbirlerine kefil olurken güzel bir dayanışma örneği de sergiliyorlar. Aralık ayında bu paraların piyasaya girmesi halinde, inanıyorum ki krizin etkileri de ciddi anlamda azalacaktır’ dedi.
 
KOSGEB Temsilcisi Tuğba Gölge’ ye özverili çalışmasından dolayı teşekkür ettiğini belirten Birlik Başkanı A. Kadir Teksöz, “Zaman zaman başvuru merkezine giderek esnafımızın başvurularını bizzat yerinde izliyorum. KOSGEB Temsilcisi Tuğba Gölge hanım, gerçekten elinden gelen gayreti ve mesai saati mefhumu dinlemeden gerektiğinde gece yarısına kadar çalışarak başvuruları alıyor. ınşallah bu krediler hem esnafımızın yüzünü güldürecek, hem de piyasaya canlılık getirecektir.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir