İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Açılımda Dersim Kışkırtması”…

ADD Hatay şubesi Yönetim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada;“12 Kasım’da mecliste yapılan “Açılım” görüşmelerinde sayın Onur öYMEN’ in konuşması belli çevreler tarafında çarpıtılmıştır. Açılımda, açmaza giren bazı çevreler, konuyu özünden saptırarak, başta Alevi vatandaşlarımızı kışkırtarak Onur öYMEN’ in şahsından Mustafa Kemal ATATüRK ve Cumhuriyet devrimlerini hedef almıştır. 
öYMEN’ in konuşmasının sadece bir yeri alınarak, konuşmanın bütününe aykırı anlamlar çıkarmak için büyük uğraşlar verilmektedir. Bu uğraşın asıl amacı, açılım konusunda büyük tepki alan iktidarın kamuoyunu farklı yönlere çekerek, nefes alacak zamanı kazanmasına hizmet etmektir. Aynı zamanda Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkan Alevi yurttaşlarımızın bu kışkırtmalar sonucunda Cumhuriyete bağlılıkları zedelenmek istenmektedir.
 O dönemde verilen mücadele, sadece belli bir kesime değil, cumhuriyetin kazanımlarını hedef alan ortaçağ zihniyetine karşı yapılmıştır. Elbette Dersim olaylarında büyük acılar yaşanmıştır. Yalnız şu unutulmamalıdır ki tarih ancak dönemin koşulları içinde ele alındığında anlaşılabilir. Bu kışkırtmalara rağmen biliyoruz ki Cumhuriyet ve Atatürk Devrimleriyle özgür yurttaş olan Alevi yurttaşlarımız Cumhuriyet’e ve Atatürk’e daima sahip çıkmış ve çıkmaya da devam edeceklerdir. Halkımızın bu kışkırtmalara gelmeyeceğini ve gündemi böylesine yapay ve art niyetle değiştirme çabalarına karşı duyarlı olacağına inanıyoruz.” Denildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir