İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Adil ve Onurlu Bir Barış…

Antakya Demokratik Kültür – Sanat Derneği Adına  Basın açıklaması yapan Hüsamettin çALIş ;“Barış Elçilerinin üç koldan ülkeye girmesini barış adımı olarak görüyor ve destekliyoruz. (19 Ekim 2009) itibariyle üç koldan barış dönüşü diyebileceğimiz Barış Elçilerinin yurda girişini, ortak ülkemizin demokrasi mücadelesinde yeni ve cesur bir adım olarak değerlendiriyoruz. Bu adım Kürt halkının derin sezgilerinden gün yüzüne yansıyan, önderliğinin dilinde karara dönüşen, barış ve kardeşlik adımıdır. Bunun tarihi kökleri uzun özgürlük ve bir bütün olarak ülkemiz devrimci hareketinin üç kuşaktır sürdürdüğü demokrasi mücadelesindedir. Bu gün bayrağı taşıyan Kürt halkı, kararlı önderliğiyle almakta olduğu bu karar tüm halklarımız adına alınmış bir karardır. Bu kararların arkasında bizler de Kürt kardeşlerimiz kadar kararlıca duracağız. Her türden milliyetçiliğin bir veba olarak bölücülük ve kıyım yarattığı bu coğrafyada barışı isteyenler, özgürlük mücadelesinde sonuna kadar kararlı olanlardır. Bu adımlarla, bu özverilerle de bu gerçek belgelenmektedir. Kürt halkı bir barış halkıdır. Bu nedenle önderliğinin ateşkes kararlarına aynı anda uymuştur. Kürt halkı bir özveri halkıdır, bunun için yurda heyetler halinde dönüşün arkasında olmuştur.
 
Ancak bu coğrafyayı kana ve bölücülüğe kurban etmek isteyen milliyetçiler-ırkçılar, derin devletleriyle, silahlı güçleriyle böylesi barış adımlarına kanla karşılık vermiştir; yurt içi ve sınır ötesi operasyonlar fiyaskosu bunların eseridir. şiddet her defasında kaybeden taraf olmuş, Kürt halkının barış direnişi kazanmıştır. Demokratik açılım, egemenlerin bir gece ansızın buldukları bir çıkış yolu değil, gerçekte bu emeklerin ürünüdür. Bunun için demokratik açılıma sahip çıkmak barışa ve demokrasinin ikamesine sahip çıkmaktır diyoruz. Kürt halkının özgürlüğü ortak ülkemizin barışıdır, demokrasinin tecellisidir. Anadolu halkları bunun için kuşaklardır acı çekiyor, fedakarca mücadele ediyor. Artık buna son vermenin zamanı gelmiştir. Demokratik açılımı sonuna kadar derinleştirilerek bu süreci anayasal, yasal kurum ve kuruluşlarıyla, herkesin eşit bir kurucu olduğu ve eşit haklarla temsil edildiği bir cumhuriyete doğru yükseltmeliyiz. Farklılıklarımız inançlarıyla, ayrı varlıklarıyla barış ve güven içinde eşitler olarak yaşayacakları bir ortak ülkede yaşama hakkına sahip olmalıdırlar. Bunun için mücadele ediyoruz, bunun için Kürt halkının ve Anadolunun tüm emekçi halklarının haklı taleplerinden yana saf tutuyoruz.
 
Antakya Demokratik Kültür-Sanat Derneği adına, Barış Elçilerinin yurda dönüş adımı olarak tecelli eden bu barış adımını sonuna kadar desteklediğimizi ilan ediyoruz.
Tarihi fırsat niteliğindeki bu barış girişiminin geçmişteki olumsuzluklarla bezenmiş basiretsizlik örnekleri ile karşılaşmaması ve demokrasinin tecellisi yönünde önemli bir adım olarak değerlendirilmesini dileriz. Bu doğrultuda destek ve mücadele kararlılığımızı ifade ederiz.” Dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir