İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Adım adım yabancılaşma…

      Yaz aylarında turistlerin tatil mekanı haline gelen Hatay’ın Harbiye beldesi Arap çarşısını aratmıyor.
 
     Harbiye’de esnafların yüzü, turistlerin beldeye gelmesi ile gülmeye başladı. Yayladağı Suriye Sınır kapısı yolunun tamamlanmasının ardından özellikle Ortadoğu’dan gelen Arap turistler, Hatay’ın tarihi ve turistik mekanlarında konaklıyorlar. Arap turistler başta olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin de akınına uğrayan Harbiye beldesinde esnaflar iş yerlerine Türkçe ve Arapça yazılar yazarak, Arap turistlere yardımcı oluyorlar.
 
     Harbiyeli esnaflar, iş yerlerine astıkları Arapça levhalar sayesinde turistlerle daha çabuk kontak kurduklarını, bu sayede alış verişlerin daha hızlı yapıldığını belirtiyor. Harbiye beldesinde Telekom ve Aile Pansiyonu işletmeciliği yapan Süleyman Aslanyürek, “Yaz aylarında başta Suriye, ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan olmak üzere bir çok Arap ülkesinden turistler Harbiye beldesini geziyorlar.
 
     Burası yaz aylarında hem serin hem de yemyeşil ağaçlar arasında suların olması, şelalelerin mesire yerlerinin bulunması turistleri bu mekana çekiyor. Tabi Suriye Yayladağı yolunun tamamlanması ile Hatay’a ulaşım daha da kolay oluyor” ifadesini kullandı.
 
    Bursa’dan Hatay’ın harbiye beldesindeki şelalelere gelen ılhan ılktaş ise, “Sular buz gibi, doğal havası, temiz havası ve şırıl şırıl akan suları ile Harbiye adeta cennetten bir köşe, Herkesi Hatay’ı görmeye davet ediyoruz” ifadesini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir