İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AIDS’ e Çare Bulunamıyor…

AIDS Savaşım Derneği Antakya şube Başkanı Ali Kanatlı, HIV adı verilen virüs ile bulaşan AIDS’ e karşı yok edici, etkili bir tedavinin henüz bulunamadığını bildirdi.
 
Kanatlı, yazılı açıklamasında, AIDS’ in önemine değinmek, toplumların bilinç seviyesini arttırmak amacıyla 1988’ den itibaren tüm dünyada 1 Aralık Dünya AIDS gününün çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlandığını ifade etti. Hastalığın 30 yıl önce ilk vakası tespit edildiğini belirten Kanatlı, şöyle devam etti: “HIV adı verilen virüs ile bulaşan AIDS’ e karşı ne yazık ki yok edici, etkili bir tedavi henüz bulunamamıştır.
 
şu an uygulanan tedaviler ölüm sayısını azaltmakta ama virüsü tamamen yok etmemektedir. Bu kısa süre içinde milyonlarca insana bulaşmış halen her beş saniyede bir kişinin HIV ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir ve milyonlarca kişinin ölmesine yol açmıştır. Her yıl yaklaşık üç milyon insan AIDS nedeniyle ölmektedir. Dünyada yaklaşık 40 milyon insana HIV bulaşmıştır, bunların da yüzde 95’ i gelişmekte olan ülkelerde yaşamaktadır.
 
Yani HIV’ li insanların sadece yüzde 5’ i gelişmiş olan ülkelerde yaşamaktadır. Bunun da nedeni Gelişmiş ülkelerde ki yaygın halk eğitimleri ve koruyucu önlemlerdir. Koruyucu önlemler ve halk eğitimleri AIDS ile mücadelenin temelini oluşturmaktadır. AIDS dünyada hala ölüm nedenlerinin arasında ilk onda yer almaktadır. Türkiye’ de 2008 yılı sonun da yaklaşık 450 yeni HIV/AIDS vakası görülmüştür. Bir önce ki yıl görülen sayı 376 idi. Bu da Türkiye’ de vakaların arttığını göstermektedir. Oysa dünya da ki etkin programlar nedeniyle son 8 yılda HIV/AIDS vaka sayısı yüzde17 azalmıştır. 2008 yılı sonu itibariyle Türkiye’ de ki HIV/AIDS sayısı 3370’ e yükselmiştir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir