İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akademi’ den sosyal sorumluluk…

Akademi Hastanesi ile Serinyol Belediyesi’ nin sosyal sorumluluk projesi kapsamında başlattıkları ‘sağlık buluşmalarının ilki Serinyol Belediyesi Ahmet Gök Sosyal Tesisleri’ nde gerçekleştirildi. Yoğun bir ilgi ile geçen toplantıda Akademi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Erdem TURHAN ‘Kadın Hastalıklarında Sık Karşılaşılan Sorunlar’ konusu ile ilgili bilgilendirici bir konuşma yaptı. Katılımcılar konuya ilişkin merak ettiklerini ve hastalıklarla ilgili karşılaştıkları sorunları bire bir hekimlerle görüşüp sorunlarına çözüm bulmaya çalıştılar. Sıcak bir atmosferde geçen etkinlikte Uzman Doktor Erdem TURHAN;
 
‘Kadın Hastalıklarında Sık Karşılaşılan Sorunlar’ başlığı altında bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdi. Başlıca kadın rahatsızlıklarını “Adet bozuklukları ve adet dışı kanamalar, Adet görememe, Gebe kalamama, Anormal vajinal akıntı, Karın alt kısmında ağrı, ılişki sırasında ağrı, Aşırı ağrılı adet görme, Adet öncesi gerginlik, Tüylenme, Sivilceleşme, Dış genital bölge sorunları” şeklinde sıralayan Uzman Doktor Erdem TURHAN; “Normal Adet Döngüsü; Beyin, hipofiz bezi, yumurtalıklar ve rahim normal olmalı, ılk adet 9 yaşından önce olmamalı veya 14-18 yaşını geçmemeli, Bir adet döngüsü âdetin ilk gününden sonraki âdetin ilk gününe kadarki süreçtir, 21 günden kısa, 35 günden uzun olmamalı, 3-7 gün sürer, 1 günden kısa veya 7 günden uzun olmamalı, Günde 4-5 petten fazla veya parlak kırmızı renkli ve pıhtılı olmamalı, Âdetin tam ortasına denk gelen dönemde lekelenme tarzında kanama normal kabul edilebilir.” Dedi.
 
Uzman Doktor Erdem TURHAN; konuşmasını şöyle sürdürdü. “Anormal Kanamalar; Sık adet görme, Adet kanamalarının fazla olması, Adet dışı kanamalar, Gecikmeli adet görme, Adet dışı lekelenmeler, Adet kanamalarının uzun sürmesi, Menopoz sonrası kanamalar, ılişki sonrası kanamalar’ dır. Anormal Kanama Sebepleri; Gebelik ve gebelikten kaynaklı sebepler, Miyomlar, Kistler, Enfeksiyonlar, Disfonksiyonel kanamalar, Hormon bozuklukları, Kanserler’ dir. ADET GöREMEME; Hiç adet görememe, Genetik hastalıklar, Anatomik bozukluklar, Daha önce normal adet görürken adet görememe, Gebelik, Hormon bozukluklarI, menopoz adet görememeye sebeptir. GEBE KALAMAMA; 1 yıl boyunca haftada 3 defa cinsel ilişkiye rağmen 1 yılın sonunda gebelik elde edilememişse çift değerlendirilmelidir, %40 erkek,%40 kadın ve %20 hem erkek hem kadın kaynaklı, Kadında en sık sebepler yumurtlama bozukluğu(bunun en sık sebebi pcos) ve tüplerin tıkalı olmasıdır, Değerlendirmede mutlaka hormon tahlili, ilaçlı rahim filmi ve sperm analizi yapılmalıdır.
 
VAJıNAL AKINTI; Kadında kokusuz, renksiz veya kirli beyaz renkli ve az miktarda akıntı olması normaldir, Köpüklü yeşil renkli akıntı, beyaz süt kesiği gibi akıntı, kötü kokulu ve bol miktarda akıntı olması, akıntıya kaşıntının eşlik etmesi, kahverengi akıntı olması, sarı ve iltihaplı akıntı olması, akıntıya kasık ağrısı ve /veya ateşin eşlik etmesi anormaldir, ınatçı ve sık tekrarlayan vajinal akıntılar veya kanlı akıntılar, rahim ağzı kanseri öncesi yaralar ya da rahim kanseri olasılığından dolayı mutlaka tetkik edilmelidir.”
 
Konuşmasının devamında ağrılı cinsel ilişkiye de değinen Uzman Doktor Erdem TURHAN; “AğRILI CıNSEL ıLışKı; Toplumda sıktır, ancak hastaların önemli bir kısmı bu durumu paylaşmazlar, En sık sebebi kadının cinsel birleşmeye hazırlanmamasıdır. Ayrıca; Enfeksiyonlar, Yapışıklıklar, Geçirilmiş cerrahi girişimler, Kızlık zarının hassas veya kalın olması, Vajinadaki darlıklar, Endometriozis, Rahim sarkması, Psikolojik sorunlar, Vajinismus tur. AğRILI ADET GöRME; ılk adetten itibaren (primer) veya sonradan (sekonder) ağrılı adet görme olarak ikiye ayrılır, ılk adetten itibaren ağrılı adet görmede genellikle hiçbir neden tespit edilmez ve bu durum genellikle karın zarının adet kanına hassas olmasından kaynaklanır, Sonradan gelişen ağrılı adet görme ciddi hastalıkların belirtisi olabilir, Endometriozis, Miyomlar, Karın içi yapışıklıklar, Yumurtalık kistleri dir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.
 
‘ADET öNCESı GERGıNLıK’ konusuna da değinen Uzman Doktor Erdem TURHAN; “özellikle adete 10 gün kala ruhsal çökkünlük, yorgunluk hissi, çevreye ilgisizlik, alınganlık, memelerde hassaslaşma,vücutta şişkinlik,elbiselerin dar gelmesi,baş ağrısı, bulantı, kusma gibi şikayetlerin eşlik ettiği bir tablodur, Sebebi tam olarak anlaşılamamıştır, hormonlar suçlanmaktadır, Tanının konulması için şikayetlerin adetin ikinci yarısında ve düzenli olarak çıkması, her adet döngüsünde en az 10 günlük belirtisiz dönem olması, en az arka arkaya 3 adet döngüsünde tekrarlamış olması ve şikayetlerin kişinin iş, aile ve sosyal hayatını etkilemesi gerekmektedir, Tedavide doğum kontrol hapları, adet düzenleyiciler, bitkisel tedaviler veya psikiatrik tedaviler kullanılmaktadır. “ dedi.
Uzman Doktor Erdem TURHAN; konuşmasının sonunda “TüYLENME; Erkek tipi kıllanma anormaldir.Yanak,bıyık,sakal, kol ve bacakların üst kısımları, göğüs orta hat, karın orta hat ve sırt, bel bölgesinde kalın ve koyu renkli kıllanma, Genetik ve coğrafi faktörler etkili, Polikistik over sendromu önemli bir neden, Herhangi bir neden yok ve hormon tetkikleri normal ise genellikle epilasyon yeterli, Tüylenmeye, kilo artışı, sivilceleşme, saç dökülmesi ve ses kalınlaşması eşlik ediyorsa hormon bozukluğu ihtimali yüksektir, Kadın hastalıkları dışı nedenler araştırılmalıdır. DIş GENıTAL BöLGE SORUNLARI; Sık görülür. Kaşıntı en sık şikâyettir. 
 
Kaşıntı basit mantar enfeksiyonu olabileceği gibi çok daha ciddi ve hayatı tehdit eden hastalıkların belirtisi de olabilir. Ayrıca şişlikler(en sık bartolin bezine bağlı) ve yar kaplayıcı lezyonlara rastlanılabilir, Bütün cilt hastalıkları bu bölgede de olabilir. Kaşıntı, ciltte renk değişikliği, kabuklanma, yara oluşması, ciltte kalınlaşma veya aşırı incelme gibi durumlar ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Hiçbir şikâyetiniz olmasa dahi yılda bir kadın hastalıkları polikliniğine kontrollerinizi yaptırınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir