İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aleviler artık uyanacak…

EHDAV Başkanı Yeral, Ergenekon sürecinde 3. ihbar mektubunda sunulan belgeler arasında Alevi vatandaşların fişlendiği bilgilerinin gelmesinden rahatsızlık duyduklarını söyledi.
 
Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ali Yeral, Ergenekon süreci içerisinde ortaya atılan belgeler arasında Alevilere yönelik fişlemeleri “Tüyler ürpertici” sözleriyle değerlendirdi.“Cuntacılar devletten elini çeksin” diyen EHDAV Başkanı Ali Yeral, Ordu başta olmak üzere tüm kurumları çok sevdiklerini ancak son çıkan belgelere de tepkili olduklarını söyledi.

 

Ergenekon süreci içerisinde 3. ihbar mektubu içinde çıkan belgeler arasında özellikle Alevi dedelerinin, cem evlerinin, insanların nasıl giyindiğinin, namaz kılıp kılmadığının araştırılmasını anlayamadıklarını söyleyen Yeral “ Temennimiz odur ki inşallah sağduyulu insanlar gerek askeriye içerisinde gerek sivil toplum içerisinden bu gibi derin yapılanmaların halkı birbirine düşürmek isteyenlerin şevkinin kırılması ve bu toplumdan tasviye edilmesidir” ifadelerini kullandı.

Alevi düşmanlığını körüklemek ve insanları birbirine düşürmek istemenin derin yapılanmaların düşünceleri olduğunu ifade eden EHDAV Başkanı Ali Yeral “Biz temenni ediyoruz ki insanlar birbirini yakından tanıdığı sürece, alevi toplumu olarak bunlara kesinlikle itibar etmeyecektir” dedi.

 
ALEVıLER FışLENıYOR…

 
Belgeler içerisinde alevi din adamlarının dedelerin gerekse şeyhlerin adlarının anılması, telefonlarının kayda alınmasını ürperti verici olarak değerlendiren Yeral “Kesinlikle cuntaların derin yapılanmaların ve darbeci insanların Alevilerden el çekmesi gerektiğine inanıyoruz. Herkes kendi işini yapması gerekir. Ama bazı kişiler düşünün ki süngüsünü tankını aleviye, dedeye, cemevine, camiye, örtüye ve insanların mukaddesatına çevirirse bu durum son derece tehlikeli olur.

 

Tabiî ki her toplum ve her kurum içerisinde böyle çürük elmalar vardır. Bizim başta Genelkurmayımızdan beklentimiz; bu çürük elmaların mertebesi, makamı, rütbesi ne olursa olsun ayıklanmasıdır. çünkü biz aleviler olarak cuntalardan, askeri darbelerden çok çektik. Ne zamanki siyasete ve demokrasiye müdahale edildiyse alevi gençliği hem hapishanelerde çürütüldü, işkenceler gördü. Memurlar kendi işlerinden men edildi. özetle her zaman olduğu gibi alevi toplumu darbelerden çok çekti. En ağır faturaları ödemişlerdir” dedi.

 
CHP’Lı ONUR öYMEN ıSTıFA ETMELıDıR…

 

100 bin civarında alevinin 1937 yılında Dersim’de öldürülmesini CHP’li Onur öymen’in emsal olarak göstermesi ve bunu TBMM çatısı altında takdim etmesini yadırgadıklarını da sözlerine ekleyen Yeral “Kesinlikle sosyal demokrasiye yakışmayacak bir tutumdur. Biz alevi toplumu olarak öymen’in bu yaklaşımını ve onu alkışlayanları şiddetle kınıyoruz. Bu tutumda bulunanlar istifa etmelidir. Aldığı oyların %40’ını Alevilerden almalarına rağmen bu kıyımı örnek olarak göstermesini hazmetmiyor ve kabul etmiyoruz. ınşallah Aleviler artık uyanacak ve bu gibi Alevilere kast edenlerin gerçek kimliğini göreceklerdir” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir