İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya’ da bir ilk…

Defne Müzik Severler ve Kültür Derneği (DMK) tarafından Hatay Kültür Merkezi’ nde düzenlenen Keman-Piyano konseri yoğun ilgi ile izlendi. Konserin açılış konuşmasını yapan DMK yönetim kurulu başkanı Tülin Erduran, bu konseri uzun süredir hayal ettiklerini geçen sezon sonunda izleyicilere verdikleri müjdenin bugün gerçekleştiğini ayrıca bu konseri Eylül ayında yaşamlarını yitiren devlet sanatçısı, kompozitör prof. Nevit Kodallı ile Zonguldak Karaelmas üniversitesi devlet konservatuarı müdürü Yard. Doç. Dr. Aydın ılik’ e işaf ettiklerini söyledi.
 
öte yandan bu konserin “açıklamalı “ olması nedeni ile Antakya’ da bir ilk yaşandığını sözlerini ekleyerek sanatçıları sahneye davet etti. Türk keman okulunun uluslar arası temsilcilerinden ünlü yorumcu Cihat Aşkın (Prof. Dr. ıTü Türk müziği devlet konservatuarı) öncelikle Nevit Kodallı ve Aydın ılik anısına çalmaktan onur duyduklarını belirttiler.
 
 Daha sonra Cihat Aşkın açıklamalara yer vererek, “Müzik hayatın ahengi, dengesi. Doğada ki sesleri estetik zevkle birleştiriyoruz” diyerek ilk bölümde Vitali ve Frank ikinci bölümde ise minyatürler albümünden Sarı Gelin, Kız Belin ıncedir ınce, tango, Neside-i Zafer ve kendi bestesi olan Eski Bir Nisan şarkısı, Salacak şarkısını seslendirdiler. Program Rachmaninov ve Sarasate devam etti.
 
Ayrıca CAKA projesi (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) hakkında bilgi vererek ülkemizde müzik eğitimi için kullandığı yeni sistemleri açıkladı. Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, ıskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, Antakya Belediye Meclis üyesi Serdar Güven ve eşlerinin takdirle izledikleri konser sanatçılarının yoğun istek üzerine çaldıkları Nihavent Longa ve Adnan Saygun’ un Horon’ uyla sona erdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir