İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya için feda edilen yerler…

Bir tarafta modernize edilen parklar, diğer yanda gün geçtikçe daha da çirkinleşen bölgeler.
 
Antakya Belediyesi’ nin kamuya yönelik yaptığı hizmetler çerçevesinde parkların ve belli bölgelerdeki yolların bakım – onarım işlerinde “Marka Kent” e yakışır biçimde çalışmalar yapılırken bazı bölgelerinde oluşan manzaralar içler acısı. Armutlu, Elektrik, Gazi Mahallesi’ nin bir kısmı ve Sümerler Mahalleleri’ nde vatandaşların yeteri kadar hizmet görmediklerini hatta bazı bölgelerde belediye eliyle mağdur edildikleri şeklindeki iddialar üzerine gazetemiz haber servisi konuyu araştırdı.
 
Antakya Parkı’ nın modernize çalışmaları kapsamında, oradan çıkan toprak ve molozların Sümerler Mahallesi’ nde Arıtma Tesisi karşısı, Antik Park yanına döküldüğünü, tespit eden muhabirlerimiz Mahalle sakinlerinin dertlerini dinledi.
 
“Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ ın iyi niyetinden şüphemiz yoktur”. Diyen mahalleli, “her fırsatta siyaset adamı olmadığını Antakya’ ya hizmet için gerekeni yapacak olan bir hizmet adamı olduğunu dile getiren Başkanımızın samimiyetine inanıyoruz. Ancak buraya dökülen her moloz, her toprak; yağmur sularının evlerimize girmesi sele kurban edilmemiz demektir.” açıklaması yaptılar.
 
Asi Nehri ıslah çalışmaları sırasında da Asi Nehri’ nden çıkartılan balçık ve lağım yığınlarının yine aynı bölgeye döküldüğünü konunun Başkan Savaş’ a intikal etmesiyle dökümün durdurulduğunu hatırlatan çevre sakinleri Başkan’ ın kendilerini sahiplenmesini ve muhtemelen bilgisi dışında gerçekleşen bu yanlış dökümü durdurmasını istedi.
 
Dökümü Sorguladık…
Park ve Bahçe Müdürü’ nün talimatıyla dökümü gerçekleştirdiklerini ifade eden belediye işçileri güzelleştirdikleri Parkı görüntülememizi isterken, moloz ve toprağı döktükleri Arıtma Tesisi karşısı Antik Park yanında döküm esnasında görüntü almamıza izin vermedi. Yaptıkları hizmetten övgü ile söz eden işçiler; belli ki diğer tarafta oluşan moloz ve Toprak tümsekleriyle onlarca evi sele kurban ettiklerinden habersiz kendilerine verilen görevi huzurla yapmış olmanın rahatlığındaydılar.
 
Sel göstere göstere çağrılıyor…
“En ufak bir yağmurda sular altında kalması muhtemel evleri yetkililer görmeli”.Diye haykıran mahalle sakinleri; “evlerimizde uyuyamaz olduk her yağmurda nöbet tutuyoruz. Evlerimizi su basacak diye neler yapabiliriz diye çırpınıyoruz. ış işten geçtikten sonra hiç kimse sel doğal afet demesin.” Hakikaten bu moloz ve toprak yığınlarıyla dağdan gelen yağmur sularının Asi Nehri ile buluşması önleniyor…
 
Vali Lekesiz Uyarmıştı…
Halk bu konuda ki şikâyetlerine bir an önce çözüm getirileceğine inandıklarını belirtirken,“Hatay Valiliğinin 20.11.2009 Tarihinde yaptığı açıklama yüreklere su serpti.” Dediler.
Hatırlanacağı üzere Valilikten yapılan açıklamada “Belediyeler, kendi idari sorumluluk bölgelerinden kaynaklanan her türlü artık ve atığın, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek bir biçimde toplanmasından, taşınmasından ve nihai bertarafından birinci derecede sorumlu ve görevli yönetim birimleridir. Tüm belediye başkanlarımız bu görev ve sorumluluk bilinci içerisinde hareket ederek özellikle cadde ve sokak, orta refüj, ana yol kenarlarına ve tabiidir ki tüm alanlara çevre kirliliğine yol açacak ve rahatsızlık yaratacak tarzda atık, çöp, poşet, hafriyat vb. malzemelerin atılmasına müsaade etmemeli, bu atıkların usulünce biriktirilmesi, toplanması, taşınması ve bertarafının sağlanması hususunda her türlü önlem alınacaktır.” ıfadesinde bulunulmuştu

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir