İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Antakya’ya yeni kardeş…

GüNEY Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi H. E. Mr. Jae Hyun, Hatay Valisi Nusret Miroğlu’nu ziyaret etti. şanlıurfa’da düzenlenen 3. Uluslar arası Halil ıbrahim Buluşmaları etkinliğine katıldıktan sonra Hatay’ı görmeden Ankara’ya dönmek istemediğini belirten Büyükelçi Hyun, “Bizim bir ata sözümüz var. “Bin kere dinlemektense bir kere gör” diye.
 
Kore savaşlarında Türk askerinin ıskenderun Limanından Kore’ye hareket ettiğini biliyorum. Bu açıdan da Hatay bizim için çok önemli.Bunun yanında Kore ile Hatay arasında bir ilişki kurma imkanın olup olmadığını da araştırmaya geldim” dedi. Dinler arasındaki köprü Türkiye’yi dinler arasında bir köprü olarak gördüğünü anlatan Büyükelçi Hyun, “Kore nüfusunun yüzde 15’ini Hıristiyanlar oluşturuyor.
 
Bu bakımdan Hatay ve Türkiye bizim için çok önem taşıyor.Ayrıca Türkiye dinler arasında bir köprü görünümünde. ıspanya ile ortaklaşa ıstanbul’da gerçekleştirilen Medeniyetler Buluşması da bunun en büyük örneği oldu. Tabi ki bu görünümde Hatay’ın rolü de çok büyük” dedi. Hatay dinlerin buluşma noktası “Biz Hatay’ı kültür ve dinler arası buluşma noktası olarak da değerlendiriyoruz. Bu bakımdan da yabancı ülkelerin Hatay’a olan ilgisinin artacağını düşünüyoruz” diyen büyükelçi Hyun, “Hatay sadece kültür ve dinler açısından değil doğal güzellikleri açısından da yabancıların ilgi kaynağı olabilir” dedi.
 
Büyükelçi Hyun’da ayrıca vali Miroğlu’na Kore’deki bir il ile Hatay’ın kardeş şehir ilan etmeyi teklif etti. ılimiz için önemli bir gelişme Büyükelçinin ifadelerinin kendisini şaşırttığını belirten Hatay Valisi Nusret Mir-oğlu’da, “Sayın büyükelçi belli ki farklı bir hariciyeci. 1.5 ay önce Türkiye’de göreve başlamış bir büyük-elçinin ilimize gelmesi ve kısa zamanda ilimizi tanımak istemesi bizim ilimiz için önemli bir gelişme diye düşünüyorum.
 
ınşallah bu görüşmelerimizin arkasından ilimiz ve Kore arasında turizm ve ticari anlamda da bir gelişmelerde olur ve ılimiz ile Kore arasında hem turizm konusunda hem de ticari anlamda bir irtibat kurulur diye ümit ediyorum” dedi. Vali Miroğlu ayrıca Büyükelçi Hyun’un kardeş şehir teklifine sıcak baktıklarını büyükelçiliğin belirleyeceği Kore’den bir il ile kardeş şehir olabileceklerini söyleyerek Büyükelçi Hyun’a üzerinde ezan, çan, hazan simgelerinin bulunduğu bir anı tabağı hediye etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir