İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Asgari ücrete Güleryüzden tepki…

DıSK’e bağlı Genel ış Sendikası Hatay ıl temsilcisi Mehmet Güleryüz, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni asgari ücretin asgari ihtiyaçları karşılamaktan çok uzak kaldığını savundu.
 
Mehmet Güleryüz asgari ücreti eleştirirken şunları savundu: “1 Temmuzda yürürlüğe giren zamlı asgari ücret ile asgari ücretlinin gıda için yapabileceği harcama günlük sadece 6,73 TL olarak görülmektedir.
 
Eşi çalışmayan ve 2 çocuklu bir asgari ücretli ise asgari geçim indirimli aylık 626 TL’lik, günlük 7,03 TL’lik geliri ile hem eşinin hem kendinin hem de çocuklarının karnını doyurmak zorundadır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2008 yılı istatistik yıllığına göre, 8 milyon 800 bin sigortalı ücretlinin yüzde 41,1’i asgari ücret düzeyinde gelire sahiptir. Asgari ücretin sadece yüzde 4 üzerinde bir gelire sahip olanlarla bu oran yüzde 54’e, sayı ise 4 milyon 783 bine ulaşmaktadır.
 
Asgari ücret zammı aileleri ile birlikte 20 milyon kişiyi doğrudan etkilemektedir.” Yazılı açıklamasında ışçilerin talebinin asgari ücretin, bir işçinin ailesi ile birlikte asgari olarak temel ihtiyaçlarını karşılayacak, işçiyi kimseye muhtaç etmeyecek bir düzeyde belirlenmesi ve sefaletin son bulması olduğunu belirten Disk temsilcisi Mehmet Güleryüz bunun için istediği 7 ana maddeyi şöyle aktardı: “1. Asgari ücret, işçinin ailesi ile birlikte tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, insan onuruna yakışan bir düzeyde tespit edilmelidir.
 
2. Asgari ücret Tespit Komisyonu işçilerin ağırlığı artırılarak demokratikleştirilmeli, emek örgütlerinin katılımı konusundaki sınırlandırılmalar kaldırılmalıdır. 3. Görüşmeler kamuoyuna açık hale getirilmeli, anlaşmazlık durumunda işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanabilecekleri yasal zeminler oluşturulmalıdır. 4. Asgari ücret net olarak belirlenmeli. Asgari ücret üzerinden alınan vergiler kaldırılmalıdır.
 
5. Asgari ücretin herkese bölge, yaş, işkolu vb. ayrımı yapılmaksızın aynı oranda belirlenmesi esas alınmalı, Bölgesel asgari ücrete uygulanması yolundaki girişimlerden uzak durulmalıdır. 6. Asgari ücret gelir dağılımını düzenleyici yönde belirlenmeli ve ekonomik büyümeden pay almalıdır. 7. Evlerde yapılan işler için de asgari ücret uygulamasına gidilmelidir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir