İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Asi’den çıkan pislik nereye atılıyor…

       Asi Nehri’ nde Antakya belediyesi işbirliği ile birkaç gündür ıslah çalışması yapan DSı’ ye ait dozerlerin dağıttığı ve damperli kamyonlara yüklenen çöp birikintilerin Arıtma Tesisi karşısına, Antik Park yanına bırakıldığı gözleniyor…
 
      Nehir Kıyısında çok ciddi birikintilere neden olan aynı zamanda Asi Nehri’nin yatağını da daraltan bu uygulama çevre sakinlerinin endişeli bakışları arasında devam ediyor.
 
SEL GELıYOR… DERS ALMAK LAZIM…
 
     16 Nisan’da Antakya’ da yaşanan sel afetinde bahse konu bölge yağmur sularının tahliyesini kısmen de olsa sağlamış, buna rağmen bölgedeki bir çok ev ve işyeri sular altında kalmıştı.Buna çözüm bekleyen mahale sakinleri “Selde uğradığımız zarar karşılanıp önlem alınacağına şuanki uygulamayla çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakılıyoruz.” şeklinde tepkilerini ortaya koydular.
 
      Hatırlanacağı üzere Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaptığı açıklamada Asi Nehri için 2009 yılını “Temizlik-Bakım ve ınşa Yılı” ilan ettiklerini belirtmiş, Temmuz-Ağustos aylarında Asi Nehri’ndeki suyun tamamen çekilmesi halinde nehir tabanında oluşan balçık ve her türlü kirliliğin temizlenmesini ve kamyonlarla dışarıya taşınmasını planladıklarını, kaydetmişti.
 
SEL ANTAKYA’ NIN KADERı OLMASIN!
 
      Asi Nehri’nden çıkartılan bu balçık ve lağım yığınlarının mahalle ortası sayılabilecek Sümerler Mahallesi; Antik Park yanına dökülerek ayrıca bir takım sağlık sorunlarına da davetiye çıkaracağına dikkat çekiyor.Uzmanlar bu tür artıkların mutlaka şehir dışında imha edilmeleri gerektiğine işaret ediyor.
 
      En ufak bir yağmurda sular altında kalmaktan endişeli olan mahalle sakinleri dökümün daha uygun yerlere yapılabileceğini hatırlatarak “Seçildiğimde Antakya’ yı mikroplardan arındıracağım” diyen Başkan Savaş’ a “ Bizi selden de arındır ” diye seslendi.
 
 DAHA DA öNEMLıSı SEL GöSTERE GöSTERE GELıYOR… 
 
     Tüm Hatay halkı gibi biz de Asya Gazetesi olarak yetkililerin biran önce olaya el atmasını ve soruna köklü çözümler üretmesini istiyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir