İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakan Ergin ıTSO’da…

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ıskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettiıTSO Başkanı Halil şahin tarafından çiçekle karşılanan Bakan Ergin toplantı sonunda ise plaketle uğurlandı.
 
 
ıTSO Başkanı şahin yaptığı konuşmada ; “Bakanlar kurulunda, Hatay’dan Adalet Bakanı bulunması bizler için bir övünç kaynağı olmuştur. Geriye dönüp 2002’den günümüze kadar geçen 8 seneye baktığımızda ülkemizin nereden nereye geldiğini çok net bir şekilde değerlendirelim. Milli gelirimiz 2.500–3.000 $ seviyesinden 10.000 $ seviyelerine gelmiş, ülke 26 çeyrek kesintisiz bir büyüme kaydetmiş, 2008 krizinden AB ve AB ülkeleri gibi çok etkilenmemiş. Sayın başbakanımızın ifadeleri gibi kriz Türkiye’yi teğet geçmiştir.
 
 
Merkez bankamızın politikalarını benimsiyoruz. Son olarak almış olduğu faiz indirim kararları çok olumludur. Hükümetimizin bütçe disiplinine gösterdiği özen iş âlemini mutlu etmektedir. önümüzdeki seçim sürecinde bütçe disiplinine sadık kalınmasını arzu etmekteyiz.Daha önce % 5 oranında düşürülen SSK primleri tekrar bir gözden geçirilmeli biraz daha aşağı çekilmelidir. Vergi ve diğer borçların yeniden yapılandırılmasını çok olumlu buluyoruz. Ancak vergisini düzenli ödeyen mükelleflerinde bir şekilde ödüllendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.
 
ış ÂLEMıNıN öNüNü AçACAK çALIşMALARI BEKLıYORUZ
ıskenderun ile ilgili taleplerini de sıralayan Başkan şahin, hükümetten iş aleminin önünü açan çalışmaları beklediklerini vurguladı.
 
Başkan şahin; “ıskenderun balıkçı barınağının yat limanına dönüştürülmesi için gerekli çalışmalara destek vermenizi bekliyoruz. Otogar ve küçük sanayi sitesinden otobana yol girişinin yapılmasını, eski adliye sarayımızın bir butik otele çevrilmesini talep ediyoruz. Bölgemiz sanayi olarak 2011 yılında ülke sıvı çelik üretiminin % 45’ini üretecektir. Demir çelik hem iç piyasa ihtiyaçlarımızı karşılamakta hem de ülkemizin 3. büyük ihracat kalemini oluşturmaktadır. Dış pazarlarda rakiplerimizle rekabet edebilmemiz için üretim maliyetlerinin aşağı çekilmesi gerekmekte, aksi takdirde rekabet gücümüzü zayıflatacak ve ihraç pazarlarımız daralacaktır. Enerji üzerindeki yüklerin kaldırılması ( trt payı, bl-payı vs.), çevre bakanlığının işal hurda üzerinden almış olduğu % 05 çevre katkı payı ve üretimden kullandığımız kömürden alınan % 1 verginin kaldırılmasını talep ediyorum.
 
 
 
Enerjide eskiden olduğu gibi sanayide hafta sonu ve bayram günlerinde kullanılan elektriğe gece tarifesi uygulanmalı, ayrıca AB ülkelerinde elektrik tarifesi 4 gruba ayrılmış en az tüketici ile en büyük tüketici arasında % 50’ye varan fiyat farkları vardır. Bizde ise bu oran % 13 seviyelerindedir. Bunun da düzenlenmesi gerekmektedir. Yukarıda belirttiğim konularda hükümetimizin desteğini beklemekteyiz yoksa demir çelik sektörü sıkıntı yaşayabilir.Sonuç olarak, hükümetimizin iş aleminin önünü açmak için yapmış olduğu çalışmaları canı gönülden destekliyoruz. üretimin artması, istihdamın artması ve ihracatın artması için biraz daha bizlerin önünü açacak tedbirlerin alınması gerektiğine inanıyoruz ve hükümetimizden bu çalışmaları bekliyoruz.” diye konuştu.
 
ERGıN: SıYASı ıSTıKRAR HER şEYıN BAşIDIR
 
ıTSO Meclis Salonu’nda Başkan Halil şahin sonrası konuşan Adalet Bakanı Ergin, yine siyasi istikrar vurgusu yaptı ve “Hepimiz aynı gemideyiz.” dedi. Türkiye’de reformun Ak Parti iktidarı ile başladığının altını çizen Bakan Ergin; “Az önce konuşan ıTSO Başkanı Halil şahin’in taleplerinin altına imzamı atarım. Hepimiz aynı gemideyiz. Gemiyi salimen limana ulaştırmalıyız. Yönetimde istikrar şarttır. Siyasi istikrar her şeyin başıdır. 2002 yılından bu yana Türkiye’de çok şey değişti. ıTSO’nun eski binası eski Türkiye, yeni binası ise yeni Türkiye’dir. Adalet Sarayı’nın eski binası eski Türkiye yeni binası ise yeni Türkiye’dir. Gelişim ve değişime bu şekilde yaklaşmalıyız. Kendimizi sürekli reformize etmeliyiz. Reform Ak Parti iktidarı ile başlamıştır. 1960’la 2002 arası kat ettiğimiz mesafeyi terazinin bir kefesine, 2002-2010 arasındaki 8 seneyi terazinin diğer kefesine koyunuz. Bizim gizli açık ajandamızı görmek isteyenler burada yani 8 yıllık dilimde her şeyi görebilirler.” dedi.
 
 
HATAY TOPRAKLARININ YüZDE 60’I SULANACAK
 
Koalisyon dönemlerinde ülkede başarının sağlanamadığına işaret eden Bakan Ergin sözlerinin devamında ise; “Güçlü olursak, dayanışmayı sağlarsak, omuz omuza vermeyi sağlarsak ülke olarak yolumuza devam ederiz. Hatay’da sulanabilir tarım arazisinin sadece yüzde 16’sını sulayabiliyorduk. Karaçay, Reyhanlı ve Dostluk Barajı ile üç dört yıla kalmaz bu oranı yüzde 60’lara çıkartacağız. Bu da yetmez. Kalan yüzde 40 için de çalışmak gerek. ıskenderun Limanı özelleştirme ihalesi ile özelleşme yolunda iki yıla kadar bu liman bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı verir. Hatay Havaalanı hızla gelişmekte ve teknik alt yapı ve inşası süren yolcu terminali ile ülkenin 4 veya 5. güvenli havalimanı haline gelmiştir.
 
Tüm bu ve benzer gelişmelerin sürmesi için siyasi istikrar şarttır. Koalisyon dönemlerinde ülkemiz başarılı olamıyor” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir