İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Barış’ a Çağrı kitabı tanıtıldı…

Sosyolog aynı zamanda araştırmacı yazar kimliğiyle Antakya’ nın tanınmış simalarından Kenan Kahlıoğulları; Gazeteciler Cemiyeti’ nde basın mensuplarıyla BARIş’ A çAğRI kitabının tanıtımını gerçekleştirdi. 
 
Kitap ilk piyasaya çıktığı zamanlarda gazetemize haber olmuş Sosyolog Kahlıoğulları’ nın açıklamalarına yer vermiştik. Sosyolog Kenan Kahlıoğulları; kitabını basın aracılığıyla kamuoyuna tanıtırken; tek amacının sadece gerçekleri, sadece doğruları ortaya çıkarmak, vicdani bir şekilde tarihe tanıklık etmek, bölgemizde, kentimizde yaşananları kayıt altına almak olduğunu söyledi. 
 
Sosyolog Kenan Kahlıoğulları açıklamasını söyle sürdürdü: “Bizi kuşatan, çevreleyen taraflı, yanlı, yalan yanlış tutumlara ve bilgilendirmelere karşı doğru, tarafsız bir bakış açısıyla bu meseleyi işlemektir. Bölgemizde yaşayan halklara hiç olmadığı kadar büyük bir tehdit yöneltmiştir. Geçmişte Irak, Afganistan, Tunus, Mısır, Libya bu gün Suriye üzerinde halklara yönelik büyük bir tehdit söz konusudur. Arap Baharı denilen Arap halklarının uyanışı olarak adlandırılan hareketlenmelere başta demokrat ve ilerici çevrelerden kısmi bir destek geldi. 
 
Kısa sürede Arap Baharı olarak adlandırılan kalkışmaların uluslararası bir komplo projesi olduğu ortaya çıktı. Bugün Suriye’ de kimler savaşıyor? Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen uluslar arası terör eylemlerinin odağı olan el kaide gibi kökten dinci örgütlere mensup kiralık savaşçılar. Posta binasının tepesinden öldürdükleri postane görevlilerini aşağı sarkıtıp yere çaktıkları videolara hala hafızalarda, böyle bir zihniyet bir ülke yönetebilir mi? Buna benzer birçok video ve resim söz konusudur. Suriye’ de akan kanın durmasını istiyoruz. 
 
Suriye’de 2 yıldır süren bu savaşın durması uluslararası güçlerin elini çekmesine bağlıdır. Suriye’ de barış projesi adım adım samimi bir şekilde geliştirilmelidir. Suriye’nin geleceğine gerçek anlamda Suriye halkı karar vermelidir. Demokratik çözümün yolu açılmalıdır.”
 
 
Sosyolog aynı zamanda yazar olan Kenan Kahlıoğulları açıklamasının sonunda;
“Hatay halkının tedirginliğini giderecek adımlar atılmalıdır. Hatay halkının yükselttiği barış taleplerine kulak verilmelidir. Hataylı işadamlarının, çiftçilerin, esnafların talepleri karşılanmalıdır. Ortadoğu da ve Suriye’deki gelişmelerden dolayı kötü etkilenen kesimlerin Zararlarını karşılamaya yönelik adımlar atılmalıdır. Hepsinden önemlisi ülkemiz bu savaşın bir parçası olmamalıdır. Türkiye barış sürecinin yürütücüsü, garantörü olmalıdır. ülkemiz bölgede barış, ülkede barış, komşuda barış, Suriye’de barış, dünyada barış anlayışının temsilcisi olmalıdır.
 
 
Ortadoğu da Suriye’den sonra sıra ıran da mı? ıran’dan sonra sıra kime gelecek. Yüzyıllardır komşu, kardeş, akraba olduğumuz halklara yönelecek silahlar bize yönelmiştir.”Barışa çağrı” adlı çalışmanın en önemli amacı barış sürecine katkı sunmaktır. Yeni bir yıla girerken en büyük ihtiyacımız barış, barış, barış. Barış güvercini saflığında günler diliyorum.
 
Kitabın yazarları Timur Rencüzoğullar, Hülya Nehir, Tülay Hatimoğulları, Tevfik Usluoğlu, Emin Nergüz, Zülfikar çiftçi, Süleyman Sertel, Süleyman Okur, Felsefe grubu öğretmeni Mehmet Karasu, Aydın Zeyfeoğlu, Eser Paşa, Dr. şerif Kurtuluş ve Elçin Yıldıral’ a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” ıfadelerine yer verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir