İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başbakan Hatay için Talimat Verdi…

Son kabine revizyonunda Adalet Bakanlığı görevine getirilen Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Memleketi Hatay’a bu kez milletvekili sıfatıyla değil Bakan sıfatıyla geldi. Mütevazi hareketleriyle dikkat çeken Bakan Ergin, gazetecilere de seslenerek, “Benim ziyaretimi öyle resmi bir havaya büründürmeyin. Ben sizden biriyim ve memleketime geldim. Sizden rica ediyorum resmi bir hava estirilmesin” dedi.
 
Sabah saatlerinde Hatay Valisi Nusret Miroğlu’nu ziyaret eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 7 yıllık Milletvekilliği ve grup Başkan Vekilliği görevinde iken de Hatay için bölge için ne gerekiyorsa yapmaya çalıştığını hatırlatarak başladığı konuşmasında, “Bugün ise Bakan olarak karşınızdayım. Tabi bu bizim sorumluluğumuzu daha da arttırmıştır. Artık hem bölgemiz için hem de ülke geneli için daha fazla çalışmamız gerekiyor. Tempoyu daha da yükseltmek gerekecek” dedi.
 
HATAY HAK ETTığı YERDE DEğıL
 
Konuşmasına devamla daha önceki ziyaretlerinde dile getirdiği gibi, Hatay’ın şansız bir il olduğunu tekrarlayan Adalet Bakanı Ergin, “ılimiz Hatay ne yazık ki şansız bir il. Hak ettiği yerde değil. Her şeyden önce Türkiye’nin gösterdiği gelişime paralel bir gelişim gösteremedik. Ben kimseyi suçlama manasında bunları söylemiyorum. Bu il için kim bir taş koymuşsa teşekkür ediyorum. Ancak olmamamız gereken yerde değiliz” dedi.
 
ılimiz Hatay’ın turizm pastasından hak ettiği payı alamadığının altını özellikle çizen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Turizm açısından bakıldığında çok önemli bir potansiyel var. Bu potansiyeli bugüne kadar sağlıklı bir şekilde kullanamadık. Ancak altyapı alanında ciddi bir eksik kalmadı. Havaalanı artık var, yollarımız daha iyi, otellerimiz var. Geriye kalan iş, buraya gelen turistin bir kez daha gelmesini sağlamaktır. Bu çerçevede eski Antakya evlerinin restorasyonu için hız verilmelidir” dedi.
 
BAşBAKAN TALıMAT VERDı
 
Hatay ilinin bir yatırımlar kenti haline dönüştürülmesi için çalışmalara ara vermeden devam edildiğini söyleyen Ergin, “Bu konuda Sayın Başbakanımız talimat verdiler. Ankara Yatırım ve Tanıtım Ajansından ekip gelecek. Sermaye gruplarının Hatay’da yatırım yapması için temel çalışmalarda bulunacaklar. Sermaye gruplarının önünü açacaklar. Bu da çok önemli bir gelişmedir” ifadesinde bulundu.
 
Merkezi Hükümet olarak onların da ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirten Ergin, E–5 karayolu ile Havaalanı arasında kalan ulaşımı sağlayan yolun duble yol yapımı için çalışmaların sürdüğünü keza Antakya-Samandağ yolunun ihaleye çıktığını, Antakya-Reyhanlı yolunun devreye girme aşamasına geldiğini söyledi. Benzer şekilde Antakya Adliye Sarayının da en geç 1,5 yıla kadar yeni yerine taşınacağını hatırlatan Adalet Bakanı Ergin, Bakanlık olarak hedeflerinin ise Türkiye’nin hiçbir ilinde hükümet konakları altına sıkışmış Adliye binası bırakmamak olduğunu anlattı.
 
BAğIMSIZ VE TARAFSIZ YARGI TESıS EDıLECEK
 
Konuşmasının devamında Türkiye’de sosyal barışın güçlendirilerek devamının sağlanması için bağımsız ve tarafsız yargının tesis edilmesi gerektiğini söyleyen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gecikmiş adaletin adalet olmayacağını hatırlatarak, “Adalet çok daha seri işlemek zorundadır. Adalet işleyiş tarzı itibariyle fiziki koşulların yetersizliği başta olmak üzere, mevzuattan da kaynaklanan sorunlar var. Bunları düzeltmek devletin işidir. 2 taraf arasındaki davayı siz eğer acil olarak netleştirip haklıya hakkını veremezseniz sosyal barış yara alır. Sosyal barışın bugün için ülkeye ne kadar gerekli olduğunu ise söylemeye gerek yoktur” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir