İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir kez daha hayal kırıklığı…

Emekli-Sen Hatay şube Başkanı Meryem Kılıç, milyonlarca emeklinin bir kez daha hayal kırıklığı yaşadığını ileri sürdü.
 
Kılıç, yazılı açıklamasında, beklenen emekli aylık artışlarının Başbakan tarafından partisinin grup toplantısında açıklandığını anımsattı. çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının “emekli aylıkları arasındaki farkı giderecek çalışma yapıyoruz” açıklamasıyla maaşların yükseleceği konusunda ümitlenen milyonlarca emeklinin açıklanan rakamlarla bir kez daha hayal kırıklığı yaşadığını savunan Kılıç, şöyle devam etti: “çünkü açıklanan rakamlar emekli aylıklarını iyileştirmekten uzaktır. Oran olarak en düşük aylık alan emekliye % 20.4 en yüksek aylığa ise % 4.5 artış verdiklerini, böylece de az maaş alan emekliyi koruduklarını belirten başbakan gerçekleri çarpıtıyor. Evet oran olarak bakıldığında %20.4 büyük görünüyor.
 
Ancak gerçek böyle değil, çünkü bu oranın yansıtıldığı emekli maaşı 306 TL. Gelen artış miktarı ise 63 TL’dir. Yüksek maaş alana verilen % 4.5′ un karşılığı ise 101 TL’dir. Yani başbakanın iddia ettiği gibi az alana çok, çok alana az artış verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Başbakan matematiksel gerçekleri ters yüz ediyor. Eğer başbakanın söylediği doğru ise o zaman 63 rakamının 101 rakamından büyük olduğunu kabul etmek gerekir ki, buda matematiği bilmemek anlamına gelir. Maaşları arttırıldığı açıklanan SSK ve Bağ-Kur emeklileri arasında eşitsizliğin devamına neden olduğu gibi, Emekli Sandığı emeklilerini yok saymakla, emeklileri kendi aralarında bölen bir anlayışa sahiptir.”
 
Emeklilerin %75′ i açlık sınırı altında aylık alıyor…
Kılıç, bugün emeklilerin %75′ inin açlık sınırı altında aylık aldıklarını öne sürerek, şunları kaydetti: “Buna rağmen 63 ile 101 TL arasında değişen rakamlarla verilen artışı açıklarken emeklileri ezdirmedik diyen sayın başbakan ülkenin gerçeklerini bilmiyor. SSK, BAğ-KUR, EMEKLı SANDIğI her üç sosyal güvenlik kurumundan maaş alan emeklilerin büyük bir bölümünün aldıkları maaş 400 TL. ile 800 TL arasında olup, açlık sınırının altındadır. Bütün bu gerçekler başbakan tarafından tersyüz edilmektedir. Başbakan grup toplantısında iktidara geldikleri 2002 yılından bu yana emeklilerin maaşlarının reel olarak arttığını söyleyerek gerçekleri çarpıtmaya devam ediyor.
 
 
Oysa bu ülkede yaşayan herkes çok iyi bilir ki; TUıK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile piyasada yaşanan gerçek enflasyon arasında dağlar kadar fark vardır. örneğin 2009 yılında en çok tüketilen tarım ürünlerin fiyatlarındaki artış %14 dür. Buna karşın TUıK’ in açıkladığı yıllık enflasyon rakamı 6.53 tür.
 
Bu bile gerçeklerin ne kadar çarpıtıldığının göstergesidir. Zaten AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana hiçbir zaman gerçek enflasyon rakamları açıklanmadı. Bu nedenle reel kayıplarımız Başbakan tarafından çarpıtılarak reel artış sağlandığı şeklinde açıklanmaktadır. Bugünde yaşananlar aynıdır. 2010 yılına zam furyasıyla girdik. Tüm emeklileri oynanan bu oyunları görmeye kendilerini temsil edecek olan gerçek örgütlenme olan sendikal mücadelemize katılarak destek vermeye çağırıyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir