İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çalışkan: Talimat Vererek Çözülmez

Büyük Antakya Oteli’nde basıan iftar veren çalışkan; “Trafik sorunu yol yapmadan maa başından talimat vererek çözülmez.” dedi.
    
Sadet Partisi Hatay ıl Başkanı Necmettin çALIşKAN basınla iftar da buluştu. Büyük Antakya Otelinde basına iftar yemeği veren Saadet Partisi ıl başkanı Necmettin çalışkan ve Yönetim Kurulu üyeleri Bekir TüRKMEN, Fahri Serdar öZAL, Mustafa EğE, Selami çEKıç’ in de iştirak ettiği iftar, sohbet ortamında geçti.

ıftarın ardından basın mensuplarının soruları üzerine Sadet Partisi Hatay ıl Başkanı Necmettin çALIşKAN şu açıklamasında; “Bildiğiniz gibi dün itibariyle Antakya’da trafik açısından yeni bir döneme girildi. Ama ne yazık ki bu dönem halkın sorunlarına çözüm üreten bir dönem değil, bu dönem sadece masa başında çözüm üretmeye çalışan, masa başından akıl üretilen yapılan bir dönem oldu. Bugün itibariyle yeni yollar yapmadan alternatif üretmeden, otopark yapmadan, alt ve üst geçitler yapmadan, yeni saha üretimi yapmadan böyle masa başından çözüm üretmeye kalkışırsanız ancak,  karşı karşıya bulunduğunuz sorunlar ortaya çıkar.

 

Tek bir karış otopark tahsis etmeden 1 metre yol yapmadan çözüm olmaz. öncelikli olarak yapılması gereken iş masa başından çözüm üretmek değil; kalıcı tedbirler almak, kalıcı çözümler üretmektir. ınsanoğlu için havanın önemi ne ise, trafik için yol o kadar önemlidir. Bu yüzden yeni yol yapmadan getirilen çözümler çözüm değil olsa olsa sıkıntıdır. Masa başında olan arkadaşlarımız muhtemelen henüz acemiliklerini üzerinden atmadıklarından daha olayın vehametinin farkında değiller. Antakya’ya özellikle dolmuş girişlerini yasaklamak, şehir dışından gelecek müşterinin ve esnafında ayağını kesmektir. Bugün Antakya ekonomisi Antakya ticareti Samandağ’ından ve Altınözü’nden gelen yolculara, gelen insanlara bağlıdır.

 

Onun içinde Antakya’ya ulaşımı zorlaştırmak değil; tam tersine esnafın işi düzelsin diye Antakya’yı daha rahat ulaşılabilir yer haline getirmek gerekir. Bugün yapılanla “Biz Antakya’ya kimseyi istemiyoruz. Herkes kendi yerinde dursun yeni yerler üretilsin’ şeklinde tamamen masa başından bir çözümle karşı karşıyayız, bu son derece yanlıştır. Elbette belki bazı caddelerde olumlu kararlar alınmış olabilir ama genel itibariyle bu çözüm, çözüm değildir. Bunun için derhal belediyenin acil bir şekilde alternatif yollar yapması, otopark yapması, altgeçit yapması, üst geçit yapması gerekmektedir. ınanıyorum ki ilk iki gün içerisinde ki karmaşadan sonra bu noktada belediye görevlileri valilikten de alacakları destekle bu noktada kalıcı tedbirler üretirler.”  dedi.

KüRT AçILIMI

Necmettin çALIşKAN diğer bir soru üzerine “Hükümet bir süreden beri bir açılım diyerek bir şeyler söylemeye çalıştı. Kürt açılımı dedi ama gördük ki takke kalktıktan sonra bu kürt açılımı aslında ermeni açılımıymış. Nisan ayında Sayın Genel Kurmay Başkanı ve Başbakan Karabağ sorunu çözülmeden Azerbaycan’daki işgal sona ermeden biz asla Ermenistan’la ilişkileri normal hale getirmeyiz dedikleri halde bir gün içerisinde ve dünyada Ermeni soykırımıyla ilgili kesin tavrı belli olan tek ülke ısviçre’de böyle bir anlaşmanın yapılmış olması son derece üzücüdür. Biliyorsunuz ısviçre Türk Tarih Kurumu Başkanı başta olmak üzere pek çok ülkemiz yetkilisine tutuklama kararı verdi. çünkü ısviçre’de Ermeni soykırımı yoktur demek kesinlikle yasak. Bu ülkede siz gidip anlaşma yaparsanız elbette halk kuşku duyar.

 

Bunun arkasında bityeniği arar. Bu gün itibariyle elbette ülke olarak tümü ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesinden yanayız. Tüm sınırlar açılmalıdır. Ama bunu yaparken de bir başka şey kırılmamalıdır. Bizim Ermenistan sınırımız 16 yıldır neden kapalı. Azerbaycan işgal edildiği için. Bu gün siz ilişkilerinizde Azerbeycan ile sözlü ifadelerde bulunup Ermenistan ile yazılı hale dökerseniz, böyle bir sonuçta dünyadaki ve kardeş ülkelerde itibarınız zedelenir, Azerbaycan halkı mağdur olur ve Türkiye artık güvenilirliğini yitirir.

 

Bu gün yapılacak şey bu işgalin hemen sona ermesi birde Ermenistan’ ın da sınırlarını çizmesi, bizim misakı milli sınırlarını tanıdığını itiraf etmesi gerekmektedir. Bugün hala Ağrı Dağı’ na kadar olan bölümün kendi toprakları olduğunu iddia eden bir ülkeyle ilişkilerin normal seyre getirmeye çalışmak Türkiye Cumhuriyetine yakışmaz. Onun içinde bu kürt açılımı adı altında Ermeni açılımının yapılmasını çok yanlış buluyoruz. Elbette kürt açılımı itibarı ile böyle bir açılımı partimiz olarak çok uygun bulmuyoruz. her şeyden önce ülkemizde herkese sonsuz özgürlük tanınması gerekir.

 

Bununda anayasayla teminat altına alınması gereklidir. Sadece beli bir gruba veya zümreye değil tüm halka geniş şekilde özgürlük verilmesi gerekir. Bin yıldır birlikte yaşadığımız insanlarla bir sorun yok iken son birkaç on yıl içerisinde böyle bir sorun ortaya çıkması elbette ki dış mihraklı olduğundandır. Bu sorunu yabancı ülkeler ateşlemektedirler. Dolayı ile bu sorunun çözümü de kendi içimizdedir. Kardeşlik duygusuyla, özgürlük duygusuyla bu çözülecektir. Aynı zamanda doğunun ekonomik olarak geri kalmışlığının da giderilmesi gerekir. Hükümetin bu konuda başarısızlığının en büyük nedeni samimiyetinin olmayışıdır.

 

Sadece ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıya bir kılıf bulmak için halkın karşısına çıkılmış böylelikle gündem savsaklanmıştır. Halen bu paketin içeriğinin ne olduğu da belli değildir. Bu konuyla ilgili olarak sadece içişleri bakanlığının da görevlendirilmesi de ayrı bir handikaptır. çünkü hükümetin olaya yalnız güvenlik açısından yaklaştığı görülmektedir. Sonuç yine yüreklerimiz dağlanmıştır ve yeni şehitler de maalesef verilmiştir. Bu konuda net bir tavır gereklidir. Halen kürt açılımı adı altında ne yapmak istediklerini halkımız bilmemektedir, kendileri de bilmemektedir. çünkü bu dosyanın içeriği boştur, Parti olarak, bütün halkımızın istediği gibi bu konuda acil bir çözümün olmasını istiyoruz ama bu sorunun çözümlenmesi için iradeye ihtiyaç vardır.” dedi.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir