İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CHP Hatay Milletvekili Fuat Çay…

CHP Hatay Milletvekili Fuat çay, bir ülkede tam anlamıyla özgürlük ortamından söz edilebilmesi için, yargı bağımsızlığının sağlanmasının şart olduğunu söyledi.
 
çay, ”5 Nisan Avukatlar Günü” dolayısıyla yayınladığı mesajda, hukuk devletinin en temel ögesi ve adaletin sağlanmasında en önemli koşulun savunma hakkı olduğuna dikkati çekti. Hak arama özgürlüğü yargı önünde herkesin davacı ve davalı olarak sav ve savunma hakkını kullanabilmesi gerektiğini ifade eden çay, şöyle devam etti:
 
”Avukatlar toplumsal hayatın en saygın işlevlerden bir olan savunma hakkını yerine getirirler. Bu kutsal görevi yerine getirirken aynı zamanda demokrasinin ve barışın temini, hakkın teslimi ve devlete karşı olan güvenin korunmasını da sağlamaktadırlar. Bir ülkede tam anlamıyla özgürlük ortamından söz edilebilmesi için, yargı bağımsızlığının sağlanması şarttır. Savunma hakkının uygulayıcısı ve çağdaş hukuk sisteminin ayrılmaz ögesi olan avukatlarımızın sorunları, adalet sistemimizdeki eksiklikler, yargı bağımsızlığının pekişmesi ve demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlemesiyle hızla aşılacaktır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir