İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çinçin:Uluslararası müzakere şart!..

Asi Nehri ve Afrin çayı’nın, Hatay tarımı için önemine dikkati çeken Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet çinçin, bu iki önemli su kaynağının uluslararası su niteliği özelliğinden yola çıkılarak müzakereye açılması gerektiğini söyledi.
 
Asi Nehri ve Afrin çayı’nın, Suriye topraklarından geçip, Türkiye toprakları üzerinden denize dökülen ve Amik Ovası’nın sulanmasında önemli rol oynayan önemli iki su kaynağı olduklarına dikkati çeken Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet çinçin, Fırat ve Dicle’de Türkiye’nin yaptığı gibi, bu iki su kaynağında da benzer mizakerelerin gerçekleşmesini beklediklerini dile getirdi ve “Uluslararası müzakere şart” dedi.
çiçin, şöyle konuştu:
“Yaz aylarında, hem Asi Nehri ve Afrin çayı’nın, tarım alanlarının sulanmasında kullanılması, hem de Suriye’nin yaz aylarında Asi Nehri ve Afrin çayı’na su bırakmaması nedenleriyle, Asi Nehri ve Afrin çayı kurumakta ve Amik Ovası’nın sulaması yapılamamaktadır. Bu da Hatay’daki tarımın zarar görmesine ve topraklarımızın çoraklaşmasına sebep olmaktadır. Halbuki Türkiye, Fırat ve Dicle Nehirlerinden saniyede 500 m3 su bırakma taahhüdü vermiş bulunmaktadır.
Bu sıkıntıların giderilebilmesi için, Amik Ovası’nı besleyen iki önemli su kaynağı olan; Asi Nehri ve Afrin çayı’nın Uluslararası Su niteliğinde müzakere edilmesi gerekmektedir.”  

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir