İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çok Sayıda ışyeri Çalışmadı…

Alevi vatandaşlarımıza ait işyerleri dün kepenk kapattı. Hatay’ da hayat adeta bir günlüğüne durdu.

 

Hz. Muhammed’ in veda hacı dönüşünde Gadir Hum denilen yerde veda hutbesinde Hz Ali’ yi veli tayin ettiği gün kabul edilen Gadir Hum Bayramı dolayısıyla Antakya’ da yaşayan Aleviler, türbelere akın ederek, kurbanlar kesti, sabah saatlerinde ise binlerce insan kutsal sayılan Habibi Neccar Dağı eteklerindeki ‘Sultan ziyareti’ ne akın etti Gadir Hum Bayramı nedeniyle Antakya’ da faaliyet gösteren çok sayıda işyeri dün gün boyu çalışmadı.

 

Gadir Hum Bayramı dolayısıyla Antakya’ da yaşayan Alevi esnaflar kepenklerini 1 günlüğüne kapatırken, Hıristiyan, Yahudi ve Ermeni esnaf da dükkânlarını kapatarak Gadir Hum Bayramı sevincine ortak oldu. Gadir Hum Bayramı dolayısıyla Ehli Beyt Vakfı bu akşam saat 18.00’ da Antakya Spor Salonunda Hz. Ali Anma Barış ve Kardeşlik şöleni düzenleyecek Hoşgörü ve barış kenti olarak bilinen ilimiz Hatay, dün bu sıfatını hak ederek taşıdığını bir kez daha gösterdi. Kurbanların kesilerek yoksula dağıtıldığı Gadir Hum Bayramı, bilindiği gibi sadece ilimiz Hatay’ da değil, Akdeniz Bölgesinin birçok ilinde ve Alevi vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı yurt genelinde kutlanıyor.

 

GADıR HUM NEDıR?

Alevilere göre Gadir Bayramı, Hz. Muhammed’in (s.a.s) veda hacı dönüşünde Gadir Hum denilen yerde (18 zilhicce) veda hutbesinde Allah’ın emrine uyarak, Hz. Ali’yi vasi (veli) tayin ettiği gün olarak biliniyor. Bu bayram, Kurban bayramı sonraki sekizinci güne denk geliyor. 29 Zilhicce, Hz. Muhammed(S.A.S) Medine’ye göç etmek zorunda kaldığı gün, düşmanların dikkatini çekmesin diye Hz. Ali’nin onun yatağında yattığı gece olarak ta biliniyor. Alevilerin inancına göre bugün cehennem ateşi bile yanmaz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir