İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhuriyet Milletimiz için Kazançtır…

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Savaş mesajında duygu ve düşüncelerini şöyle belirtti. “Türkiye Cumhuriyeti’nin 86. yıl dönümü olan bugün, bizler için oldukça önemli bir gündür. Nitekim bugün, Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da başlattığı milli mücadelenin en önemli meyvesi olan cumhuriyetimizin ilan edildiği gündür.
 
Devlet idaresinin devletin gerçek sahibi olan millete teslim edildiği bugün vatandaşın seçme ve seçilme hakkına tam anlamıyla kavuştuğu gündür. Atatürk’ün dünyaya örnek o medeniyet anlayışı sayesinde kavuştuğumuz cumhuriyet ile devlet yönetiminin, sınıfların, kişilerin, ailelerin ve zümrelerin elinde kalamayacağı kesinleşmiştir. Cumhuriyet, en mükemmel yönetim biçimidir. öyle ki; cumhuriyette milletin bütün bireyleri yönetime katılabilir ve söz sahibi olabilir. Tek şart, milletin demokratik olarak kullandığı oy ile yetki vermesidir.
 
Cumhuriyet rejimi ile birlikte kat ettiğimiz mesafe küçümsenecek gibi değildir. Cumhuriyet çobanından, marangozuna, öğretmeninden mühendisine kadar toplumun bütün bireylerine kadına erkeğe çocuklara hiçbir ayrım yapmadan herkese hak ettiği değeri vererek insan olmanın önemini vurgulayan, bize ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandıran önemli bir değerdir. Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir.
Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Yeter ki bizler Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım. Bu nedenle, cumhuriyet milletimiz için büyük bir kazançtır. Biz, cumhuriyete bağlanıp, cumhuriyeti yüceltip, cumhuriyete sahip çıktığımız müddetçe güçlü kalırız.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir