İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dişe Yapışmayan Lokum

Katkısız olması ve dişe yapışmaması nedeniyle şeker hastalarıyla takma diş kullananların rahatlıkla tüketebildiği Yayladağı lokumu, yurt içinin yanı sıra Almanya, Fransa ve Suudi Arabistan’dan da talep görmeye başladı 
 
 
 
AA
 
 
 
Katkısız olması ve dişe yapışmaması nedeniyle şeker hastalarıyla takma diş kullananların rahatlıkla tüketebildiği Yayladağı lokumu, yurt içinin yanı sıra Almanya, Fransa ve Suudi Arabistan’dan da talep görmeye başladı. 
 
 
 
Hatay’ın Yayladağı ilçesinde üretimi yapılan ve ünü sınırları aşan lokum, Ramazan’da da sofraları süslemeye devam ediyor. 
 
 
 
Yarım asırdan bu yana dede mesleği lokumculuğu devam ettirmeye çalışan Mehmet Okay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılda ortalama 15 ile 25 ton arasında lokum üretimi yaptıklarını söyledi.
 
 
 
Katkısız olması ve dişe yapışmaması gibi özellikleri nedeniyle bir tadanın bir daha vazgeçemediği lokumlarının ününün sınırları aştığını ifade eden Okay, ilçeyle adı özdeşleşen lokumlarını Türkiye’nin hemen her iline gönderdiklerini kaydetti. 
 
 
 
Yurt içinin yanı sıra yurt dışından da sipariş aldıklarını vurgulayan Okay, şöyle devam etti: 
”Bu lokumun diğer lokumlardan farklı bir tadı var. Lokumun içerisinde hiçbir tatlandırıcı, katkı maddesi kullanmıyoruz.
 
 
 
 Mide ağrısı olanlar da, şeker hastalığı bulunanlar da bu lokumu rahatlıkla yiyebiliyor. Fıstıklı, fındıklı, cevizli ve sade olarak ürettiğimiz lokumlarımız dişlere de yapışmıyor.
 
 
 
 Bu işin sırrı da ustalıkta ve yaptığımız karışım oranlarında gizli. Yarım asırdan bu yana ailemiz tarafından yapılan lokumumuzun ünü sınırları aştı. 
 
 
 
şu an yurt içinin yanı sıra Almanya, Fransa, Suudi Arabistan’dan da talep görmeye başladı. ılçeye gelen turistler tarafından satın alınan ve bir kez tatmalarının ardından bir daha vazgeçemedikleri lokumumuzu, bizi arayarak yeniden sipariş veriyorlar.
 
 
 
 Kargoyla ya da Türkiye’de bulunan yakınları aracılığıyla onlara lokum gönderiyoruz. Yılda 15 ile 25 ton arasında üretimini yaptığımız lokumun şu an yaklaşık 3 tonunu yurt dışına gönderiyoruz.” 
 
 
 
Ramazan Bayramı mesaisi
 
 
 
Lokumlarının Ramazan Bayramı’nda da vazgeçilmezler arasında yer aldığını vurgulayan Okay, bayramın yaklaşması nedeniyle fazla mesai yaptıklarını belirtti. 
 
 
 
Vatandaşların bayramda şeker ya da çikolata yerine misafirlerine katkısız olan lokumu ikram etmek istediğini ifade eden Okay, yaklaşan bayram öncesinde siparişlerin çok iyi olduğunu söyledi. 
 
 
 
Türkiye’nin değişik illerinde şubeler açarak bu lokumu herkesin tatmasını sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Okay, bu kapsamda düzenlenen fuarlara katılarak Yayladağı lokumunu tanıtmaya çalıştıklarını kaydetti. 
 
 
 
Okay, dört kuşaktan bu yana sürdürdükleri mesleğin kendinden sonra da devam etmesi için işin inceliklerini 16 yaşındaki yeğeni Furkan Okay’a öğretmeye çalıştığını da sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir