İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doktor Olmak Zorunlu Değil

Hatay Sağlık Sen Başkanı Gönç: “Hatay’a atanacak sağlık yöneticilerinde doktor olma zorunluluğu yok”
 
 
 
AA
 
 
 
Hatay Sağlık Sen şube Başkanı Feleytun Gönç, Hatay’a atanacak sağlık yöneticilerinde doktor olma zorunluluğu bulunmadığını bildirdi. 
 
 
 
Gönç, yaptığı yazılı açıklamada, gerek yeni kurulacak Kamu Hastaneleri Birliğinde, gerek ıl Sağlık Müdürlüğü, gerekse Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde açık bulunan il müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü, birim sorumlulukları, kamu hastaneleri genel sekreterliği, hastane yöneticiliği ve hastane müdürlükleri ile müdür yardımcılığı pozisyonları için mutlak hekim olma zorunluluğu bulunmadığını belirtti. 
 
 
 
Bu konuda ilgili mevzuatın açık olduğunu, bazı pozisyonlar için hekim olmanın tercih nedeni diye belirtilmesinin, mutlaka bu yönetici pozisyonlarına doktor atanması gerektiği şeklinde yorumlanmasının hekim dışı diğer yüksek öğrenimli sağlık personellerini oldukça üzdüğünü ifade eden Gönç, açıklamasına şöyle devam etti: 
 
 
 
“Bunun örnekleri yeni dönem için birçok ilimizde uygulanmaya başlandı.
 
 
 
 Bu illerde sağlık yöneticiliği pozisyonlarına lisans mezunu genç sağlık personelleri atanmaktadır. 
 
 
 
Hatta bakanlığımızla ilgili çıkarılan son teşkilat kanununda bundan sonra sağlık alanında yüksek lisans yapmış sağlık personeli arkadaşlarımıza da başhekim yardımcısı olma imkanı getirilmiştir.
 
 
 
 Hal böyle iken hekim yetersizliğinden bahsedilen yine bu hekim yetersizliğinden dolayı Antakya Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binasının Acil Servisi kapatılmıştır. 
 
 
 
şu an Hatay ilinde bütün Hastanelerde ve 112 Acil Sağlık ıstasyonlarında Hekim ihtiyacı bulunmaktadır. 
 
 
 
Hatay’a atanacak sağlık yöneticilerinde doktor olma zorunluluğu yok. 
 
 
 
ılimizde Sağlık Sektöründe ille de hekim yönetici arayışına girmek hekimlerimizin asli görevi olan şifa dağıtma misyonlarına gölge düşürdüğü gibi, profesyonel sağlık Yönetimi, işletme, kamu yönetimi ve sağlık eğitimi almış birçok lisans mezunu Genç ve dinamik sağlık personeli arkadaşımızı da bu tür ısrarlar rencide etmektedir.” 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir