İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyayı kasıp kavuran zeytinyağı…

Zeytinyağının Aroması, asit oranının düşüklüğü ve tadıyla yurt içinin yanı sıra Suudi Arabistan başta olmak üzere ABD, Rusya, ıran, Kanada, çin, Romanya, Kuveyt gibi ülkelere ihraç edilir hale geldiği, üretimin her geçen yıl katlanarak arttığı bildirildi. Antakya Zeytinyağı üreticileri Koruma Derneği Başkanı Yılmaz Dönmez, yaptığı açıklamada, kentte 13 milyon 594 bin zeytin ağacının bulunduğunu söyledi.
 
Kentte, 270 bin dekarlık tarım arazisinin yaklaşık 50 bin dekarında zeytin yetiştiriciliğinin yapıldığına dikkati çeken Dönmez, geçtiğimiz yıl 193 bin 500 ton üretiminin gerçekleştiğini, 40 bin ton da zeytinyağı elde edildiğini belirtti. Ekim alanları artıyor Zeytin ekim alanlarının her geçen gün arttığını ifade eden Dönmez, ”Kentimizdeki, Halhalı, Savrani, Sarı Haşabi, Sarı Ulak, Karamani, Gemlik gibi çeşitleriyle rekoltede ızmir, Balıkesir ve Aydın gibi önemli zeytin üreticisi kentlerle rekabet edebilecek düzeye geldik.
 
Meyvesinden besin maddesi elde edilmesinin yanı sıra kozmetik sanayisinin de önemli bir ürünü olan, çekirdeğinin de kışlık yakacak olarak ekonomiye büyük katkı sağladığı zeytin ekiciliğine kentimizde büyük ilgi var” dedi. 10 bin ton ihraç edildi Dönmez, “Geçtiğimiz yıl zeytinlerimizden elde ettiğimiz 40 bin ton yağın 10 bin tonunu Suudi Arabistan başta olmak üzere ABD, Rusya, ıran, Kanada ve çin, Kuveyt, Romanya gibi ülkelere gönderdik.
 
Farklı aroması ve asit oranının düşüklüğüyle, tadıyla kentimizdeki zeytinyağına Türkiye’nin yanı sıra diğer ülkelerden de büyük talep gelmeye başladı” dedi. Kalitesi çok yüksek Kentte zeytin ve zeytinyağının kalitesinin çok yüksek, ağaç başına ortalama verimin yaklaşık 30 kilogram olduğunu belirten Dönmez, ”Kentte marka sayımızı artırıp, yöresel olarak yetiştirilen zeytin çeşitlerimizin tescilini bir an önce yaptırmalıyız” diye konuştu.
 
Hatay’da yaklaşık 15 zeytinyağı markasının bulunduğunu ifade eden Dönmez, üretime göre markalaşma oranının düşük olduğunu söyledi. Daha çok destek ıhracatçıların yeterli düzeyde desteklenmediğini vurgulayan Dönmez, ”Avrupa ülkeleriyle rekabet edebilmemiz için zeytinyağı ihracatçılarına yapılan desteklemelerin arttırılması lazım. ıhracatçı firmalara, 0 ile 1 litre arası ton başına 500 dolar, 1-2 litrelik ambalajlarda ton başına 300 dolar, 2-5 litrelik ambalajlarda ton başına 175 dolar olan ihracat desteğinin, ambalaj olarak 18 litreye kadar çıkmasını istiyoruz.
 
Ayrıca markasız ürünlere de ton başına 200 dolar ihracat desteği verilmesini talep ediyoruz” dedi. Tüketim çok az Dönmez, Avrupa ülkelerinde kişi başına 15 kilo zeytinyağı tüketiminin gerçekleştiğini, bunun önemli bir zeytin üreticisi olan Türkiye’de ise kişi başına 1 kiloyu geçmediğini anlatarak, ”Zeytin yağımızı öncelikle kendi insanımızın tüketmesini sağlamalıyız. şuan Avrupa ülkelerindeki gibi tüketimimiz gerçekleşse, üretilen zeytinyağımız kendimize ancak yetecek düzeyde. Maalesef çok yararlı olan zeytinyağımızı üretiyoruz ama tüketmiyoruz” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir