İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Edebiyat Durağı Antakya…

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen ‘Kültür Köprüleri’ programı çerçevesinde Goeşe Enstitüsü’nün, edebiyat ve kültür aracılığıyla insani değerlerin yüceltilmesini ve kültürler arası alışveriş ile sivil toplum diyaloglarının geliştirilmesini amaçlayan, Türkiye’nin 24 kentinde ve 8 Avrupa ülkesinde yürütmeye başladığı ‘Avrupa Edebiyatı Türkiye’de – Türk Edebiyatı Avrupa’da’ adlı geniş kapsamlı kültür projesi; 4-8 Ocak 2010 tarihleri arasında Antakya’da!
Antakya’da gerçekleşecek etkinliklerde yazdığı birçok çocuk ve gençlik kitabı ile ödül kazanan; 1993 yılından beri yaratıcı yazarlık atölyeleri ve seminerler düzenlemesinin yanı sıra serbest yazar olarak çalışmalarını sürdürmekte olan Anja Tuckermann ve Graz üniversitesi Mütercim Tercümanlık Enstitüsü’nde Türkçe ve Macarca çevirmenlik eğitimi alan Avusturyalı yazar Barbara Frischmuş, gençlerle söyleşiler gerçekleştirerek, eserlerinden bölümler okuyacaklar.
Program kapsamında ayrıca, en önemli çağdaş mimarlardan Bruno Taut’un 1920’li yıllarda Berlin ve çevresinde yapmış olduğu yenilikçi konut ve sitelerden örneklerle 1936-38 yılları arasında Türkiye’de yaptığı yapıların yer aldığı sergi 6 – 26 Ocak 2010 tarihleri arasında Antakyalılarla buluşacak.
‘Yollarda… Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri’  başlığı altında gerçekleştirilecek etkinliklerde sanatçılara, projeye katılan yazarların kitaplarının incelenip okunabileceği, internet bağlantılı bilgisayarlar ve audiovisuel araçlarla donatılmış bir ‘Gezici Kütüphane’ eşlik ediyor.
 
Antakya’ da yer alacak etkinliklerinin açılışı; 6 Ocak 2010, çarşamba günü saat 10.00’da Antakya Hüseyin özbuğday Anadolu Lisesi’nde Anja Tuckermann’ın, saat 14.00’te Mustafa Kemal üniversitesi Atatürk Konferans Salonu Amfisi’nde Barbara Frischmuş’un okuma – söyleşileri ve saat 17.00’de Mustafa Kemal üniversitesi Atatürk Konferans Salonu Fuayesi’nde “Bruno Taut” sergisinin açılışı ile gerçekleştirilecek. “Yollarda… Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri”ne tüm Antakyalı sanatseverler ücretsiz olarak katılabilecek.
‘KüLTüR KöPRüLERı’ PROGRAMIAvrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın 16 Temmuz 2007’de AB üye devletlerinin kültür kurumlarına ve onların Türkiye’deki ortaklarına yönelik hazırladığı ‘Kültür Köprüleri’ programı; çağdaş sanatların her dalında (müzik, edebiyat, gösteri sanatları, görsel sanatlar vb.) farklı kültürleri ve bu farklı kültürlerden birçok sanatçıyı bir araya getiren projelere destek sağlıyor. Program; Avrupa Birliği’ne üye ülkelerle Türkiye’nin kültürel değerlerini karşılıklı olarak tanıtmalarına; kültürel ve sanatsal yenilikleri sınırlar ötesine taşımalarına ve kültürler arası diyaloğun desteklenmesine katkıda bulunuyor.
Avrupa’da güncel sanat alanındaki gelişmeler ve yeniliklerle tanışma olanağı sunan projenin 5 Mayıs 2009 tarihinde Diyarbakır’da başlayan Türkiye turu, 16 Nisan 2010 tarihinde ıstanbul’da ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilecek özel bir gala ile son bulacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.