İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Esnaf can çekişiyor!

Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı A. Kadir Teksöz beraberinde çok sayıda oda başkanı ile birlikte AGC binasında bir basın toplantısı düzenledi.

Yaşanan son ekonomik kriz ile birlikte ülke genelinde olduğu gibi Hatay esnafının da can çekiştiğini ileri süren Teksöz, esnafın çekini, senedini ödeyemez hale geldiğini belirtti.

“Esnafın durumu hiç iç açıcı değil” diyen Teksöz, bu konuda hükümet yetkilileri ile sürekli görüşme halinde olduklarını ve bu çerçevede esnafa verilen kredilerde ki faiz oranlarını yüzde 15,5’ten yüzde 12’lere çektiklerini, hedeflerinin ise yüzde 8 olduğunu söyledi.

Kendisinin her gün ayrı bir ilçeyi ziyaret ederek çarşı pazar dolaştığının altını çizen Kadir Teksöz, esnafla dayanışma içinde kalarak moralleri yüksek tutmaya çalıştıklarını ifade etti. çok sayıda oda başkanını katılım gösterdiği toplantıda oda faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Teksöz, ATSO, HESOB, Küçük Sanayi Sitesi, Mobilyacılar Odası ortaklığıyla Antakya Küçük Sanayi Sitesi bünyesinde mobilyacılık mesleğine yönelik tutarı 2 milyon Euro’yu bulan ortak bir kullanım atölyesi kurma çalışmalarına başladıklarını ve atölyenin projesinin Bakanlığa sunulduğunu söyledi. Dünya pazarlarına açılma noktasında oldukça önem arz eden proje sayesinde diğer ülke pazarlarıyla rekabet güçlerinin artacağına dikkat çeken Teksöz, proje sayesinde mobilyacı esnafının önünün açılacağına işaret etti.

AYAKKABICILAR SıTESı ıçıN 195 DöNüMLEK YER

Konuşması sırasında Antakya Ayakkabıcılar Sitesi yapımı için girişmelerine devam ettirdiklerini anlatan Teksöz, milletvekili Sadullah Ergin ve Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu’nun katkılarıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığından 1 milyon 28 bin lira kredi çekme (borçlanma yetkisi) ödeneği çıkarıldığını hatırlatarak bu konuda emeği geçen her iki isme teşekkür etti. 195 dönümlük site yeri için belediyenin yoğun çaba gösterdiğini anımsatan Teksöz, projenin bu hafta içinde meclisten geçeceğini dile getirdi. ımalatçı esnafının dış piyasada Pazar bulabilmesi için hükümetten yardım isteyen Teksöz, konuşmasının sonunda Hatay’da 70 oda başkanı ve 1000 yönetim kurulu üyesiyle bir tek konuda bile bugüne kadar muhalif düşmediğini ve uyum içerisinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir