İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Esnaf Rahatlatılmalı…

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Hatay şube Başkanı Fahri Serdar öZAL, mahallenin bel kemiği esnaf ve sanatkarın, PKK terörü ile büyük marketler arasında sıkışıp kaldığını ifade etti.
 
 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sık sık yaşanan kepenk kapattırma olaylarıyla ilgili bir açıklama yapan Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Hatay şube Başkanı Fahri Serdar öZAL, devletin gerekli güvenlik önlemlerini alarak bu bölgedeki esnafa acilen nefes aldırması gerektiğini vurguladı. Doğudaki kadar batı illerindeki esnaf ve sanatkarın da büyük marketlerden dolayı sıkıntı içerisinde olduklarına dikkat çeken öZAL, “Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, TESK ziyaretinde doğuda yaşanan kepenk kapattırma olaylarına dikkat çekti.
 
 
 Halbuki en az doğudaki esnaf kadar batıdakiler de sıkıntı içerisinde. Birisi terörden dolayı işyerini açamıyor, diğeri de büyük marketlerden dolayı iş yapamıyor. Doğudaki esnaf gibi batıdaki de gözetilmeli. Batıdaki esnaf, ‘biz kepenk kapatmadığımız için mi suçluyuz’ dememeli. Hükümet, yeni dönemde Hipermarketler Yasası’nı çıkararak esnafa nefes aldırmalı.
 
 
Küçük esnaf hipermarketlerin presinden kurtarılmalı. Zaten adil olan devletten de bu beklenir.” diye konuştu.
 
 
Esnaf ve sanatkarın sosyal barışın elementleri olduğunu ifade eden öZAL, “Esnaf ve sanatkar sadece ekonomik değer olarak görülmemeli. Esnaf, bin yıldır bu topraklarda sosyal barışa katkı sağlamıştır. Esnaf, ahilik kültüründen aldığı terbiye ile vatanın birliği, beraberliğinin yanı sıra dinine, bayrağına sahip çıkmıştır. Bundan sonra da sahip çıkacaktır.
 
 
 
Esnaf bir milletin temel harcıdır. Esnaf sahipsiz bırakılmamalı, daha da güçlendirilmeli.” dedi. öZAL, hükümetin sosyal barışı inşa sırasında esnafı temsil eden diğer sivil toplum kuruluşlarıyla da hareket etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir