İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Esnafımız ıçin Çalışıyoruz…

Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz, Zorluklar içinde ayakta kalabilen esnafların kalkınması için üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini belirtti.Yaptığı yazılı açıklamasında, Esnafların zor durumda olmasından üzüntü duyduklarını kaydeden A. Kadir Teksöz, esnaf ve sanatkâra yönelik çalışmalarının aralıksız olarak sürdüğünü, HESOB Yönetimi olarak esnaf ve Hatay’ın kalkınması için gece gündüz çalıştıklarını söyledi. Teksöz, “çalışmalarımızın başında gelen esnaf sorunlarını çözmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz. çünkü esnaflarımızın sorunlarının çözümü bizler için çok önemlidir. Zorluklar içinde ayakta kalabilen esnaflarımız var. Bu durum bizleri gerçekten çok üzmektedir ve bu yüzden de gerekli çalışmaları yaparak sorunlara nokta koymaya gayret ediyoruz” dedi.
Oda Başkanları Birlik ıçinde…
70 oda başkanıyla Hergün görüştüklerini ve sorunları sıcağı sıcağına masaya yatırdıklarını belirten HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, esnafın sorunları çözülene kadar gerekirse gece-gündüz demeden çalışacaklarını ve çözüm arayışları içerisinde olacaklarını söyleyen, biriken sorunların çözümü için çalıştıklarını vurguladı.
 
Mobilyacılık Sitesi Kurulacak…Mobilyacılık ve ayakkabıcılık sektörü için AB Hibe projelerinden yararlandıklarını belirten Teksöz, “195 dönümlük arazi üzerine yeni mobilyacılık sitesi kurulması için girişimler başlattık. Ayakkabıcılık sektörünün kalkınması için yine AB projeleri çerçevesinde yeni hibe projelerinden yararlanıyoruz. AB-IPA bütçesinden istihdam projeleri hazırlayarak esnafımızın önünü açmak için çalışıyoruz” dedi. Antakya Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi ve HESOB işbirliğiyle, 248 bin Avroluk yüzde 90’ı hibe, yeni istihdam projeleri hazırladıklarını da belirten Teksöz “küçük esnafımızın büyük markaların altında ezilmemeleri için gece-gündüz çalışıyoruz. Tüm yönetim kurulu üyelerimizin ve 70 oda başkanımızın da desteğiyle yeni projeler hazırlayarak, hem istihdam yaratmak, hemde esnafımızı kalkındırmak için çalışıyoruz” diye konuştu.
Hatay’ ın Her Alanda Ufku Açıldı…
Hatay Havaalanının hizmete açılması  ve son zamanlarda Suriye ile Vize uygulamasının kaldırılmasıyla küçük esnafın ekonomik açıdan yeni bir döneme girdiğini ifade eden HESOB Başkanı Teksöz “son gelişmelerle Hatay’ın her alanda ufku genişledi. Küçük esnafımız da kendini bu gelişmelere göre düzenlemeli. Bizde HESOB olarak, küçük esnafımıza eğitim seminerleri vereceğiz” dedi. Teksöz “KOSGEB desteklerinden, imalat sanayi yanında hizmet sektörünün de yararlanabilmesi için yaptığımız yoğun çalışma ve girişimler sonucunda, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik olarak 3 yeni kredi faiz desteği programının uygulanmasına yönelik karar alındı” dedi. Hatay’ın, 3 yıl içerisinde sanayisi ve turizmi ile ilerleme kaydedeceğini ifade eden Teksöz “kalkınmak için ilimizin tüm önde gelen kuruluşları birliktelik içerisinde çalışıyor. Bu birliktelik Hatay’ın ve esnafımızın yararına olacaktır. 3 yılda Hatay tanınmayacak kadar ilerleme kaydedecektir” şeklinde konuştu.
Vizenin  Kaldırılmasından Dolayı Mutluyuz…
HESOB Başkanı Teksöz, Suriye devletine gidiş-gelişlerde vizenin kaldırılmasıyla ilgili olarak, vizenin kaldırılmış olmasından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Teksöz “HESOB olarak Suriye devletine gidiş-gelişlerde vizenin kaldırılmış olmasından dolayı sevinçliyiz. ıki komşu ve dost ülke arasındaki bağların daha kuvvetlenmesine yol açacak bu tarihi karar dolayısıyla emeği geçenlere teşekkür ederiz. Vizeni kalkmasıyla, iki ülke insanı daha da yakınlaşmıştır ve bu yakınlaşma esnafımıza da yarıyor. Suriye’den gelen vatandaşların çok iyi karşılanması, özellikle otellerimizin ve Lokantalarımızın bu konuda dikkat etmeleri, işyerlerimizin devamlı açık tutulması komşu ülke vatandaşlarımızın açısından önem arz etmektedir” dedi.
Yeni ıstihdam Alanları Yaratılacak…
Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı A. Kadir Teksöz, ış-Kur il Müdürlüğüyle işbirliği içerisinde, istihdam yaratacak yeni projelerin hayata geçirildiğini söyledi. Teksöz, bu konuda, hem Antakya’da hemde ilçelerde çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bayan Kuaförlüğü Kursu ile Hasta ve Yaşlı Bakıcılığı Kursu açtıklarını dile getiren HESOB Başkanı Teksöz, bu kursların istihdam açısından çok önemli olduğunu ifade etti. ışsizliği önlemek için, çeşitli projeler hazırladıklarını söyleyen Teksöz “ıstihdamın arttırılması ve işsizliğin önüne geçilmesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Hatay’ın kalkınması demek, Esnafımızın kalkınması demektir. Bizler bu noktada mesai aramaksızın çalışıyoruz” şeklinde konuştu. HESOB tarafından düzenlenen bilgisayar ve ıngilizce kurslarının sürdüğünü belirten Teksöz, bilgisayar ve yabancı dil kurslarını tamamlayanlara sertifikalarını verdiklerini yeni dönem kurslarının da devam ettiğini söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir