İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gelecek Adına Umutluyuz…

Geçtiğimiz hafta içerisinde Hatay Valiliği’nin önderliği’nde Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda, Vali Yardımcısı A. Muhittin Varol, ıskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, oda başkanları ve işadamları Suriye Arap Cumhuriyeti’nin ıdlip kentine ziyaret gerçekleştirdi.
 
Hatay Valiliği Basın ve Halkla ılişkiler Müdürlüğü’nden konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, Suriye Arap Cumhuriyeti ile Sınır ıli olmamız. ılimizde güçlü bir sanayi ve ticaret kültürünün bulunması. Suriye vatandaşları ile güçlü akrabalık ve kültürel ilişkilerimizin olması nedeniyle, önümüzdeki dönemde başta sanayi ve ticaret ilişkilerimiz olmak üzere her anlamda ilişkilerin geliştirileceği dile getirilen yazıda şu görüşlere yer verildi;“Suriye Arap Cumhuriyeti ile Sınır ıli olmamız, ılimizde güçlü bir sanayi ve ticaret kültürünün bulunması, Suriye vatandaşları ile güçlü akrabalık ve kültürel ilişkilerimizin olması nedeniyle, önümüzdeki dönemde başta sanayi ve ticaret ilişkilerimiz olmak üzere her anlamda ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Hatay Valiliğinin önderliğinde belediye başkanları, oda başkanları ve iş adamları ile birlikte Suriye Arap Cumhuriyeti’nin ıdlib iline bir ziyaret düzenlenmiştir.
 
Düzenlenen ziyarete Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda, Vali Yardımcısı A. Muhittin Varol, ıskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, oda başkanları ve iş adamları katılmışlardır. ıdlib Valisi Halit El Ahmet’in makamında gerçekleşen ziyaretin ilk bölümünde heyetler arasında kısa bir görüşme gerçekleşmiştir. Bu görüşmede her iki taraf da ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade etmişlerdir.
 
AHMET: BU ıLışKıLERıMıZ ıLERıKı GüNLERDE DAHA ıYı BıR NOKTAYA GELECEKTıR
Toplantının açılışında ev sahibi ıdlib Valisi Halit El Ahmet, bir konuşma yapmıştır. Vali Halit El Ahmet konuşmasında; “Bu toplantının gerçekleşmesinde emeğinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Bu, iki ülke yöneticilerinin iki ülke halkları için attıkları iyi adımların bir neticesidir. Biz yöneticilere düşen, iki il arasındaki ilişkileri daha iyi bir noktaya getirmek için gerekli çabaları göstermektir. ıki ülke arasında her alanda ticari ve sosyal işbirliği süreci başlamıştır. Bu ilişkilerimiz ileriki günlerde daha iyi bir noktaya gelecektir. Değerli misafirler, sizleri ılimizde görmekten mutlu olduğumuzu tekrar ifade ediyorum. Bu toplantının her iki tarafa da faydalı olmasını temenni ediyorum” demiştir.
 
LEKESıZ: DıLEğıMıZ, BU ıLışKıLERıN HER ALANDA VE HER ZAMAN ARTARAK ıLERLEMESıDıR
ıdlib Valisi Halit El Ahmet’in ev sahipliğinde ıdlib ilinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, “Sizlere Hatay halkının en içten sevgi ve iyi dileklerini getirdim. Her iki ülke insanları olarak bizlerin arasında akrabalık bağları, sosyal ve kültürel bağlar mevcuttur. Tarihten gelen bu ve buna benzer çeşitli alanlardaki birlikteliklerimiz, bizi birbirimize yaklaştıran önemli unsurlardandır. 2009 yılı içerisinde 18 Eylül 2009’da Türkiye Cumhuriyeti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Devleti arasında Vize Muafiyeti Anlaşmasına geçilmiştir.
 
Her iki ülke halkları nezdinde vize muafiyeti getirilmesi, sevinç ve memnuniyetle karşılanmıştır. Getirilen bu kolaylık, gerçekleştirilen karşılıklı ziyaretlerle yeni ticaret ve yatırım imkânlarının önü açılmıştır. Vize muafiyetinin başlaması ile beraber, giriş çıkış yapan yolcu ve araç sayısı itibariyle rakamlar gelecek adına çok umut vericidir. Ancak bunları hiç kuşkusuz sadece giriş çıkış yapan insan ve araç olarak bırakmayıp planlı, programlı, önceden iyi tasarlanmış, kurumsal düzeyde ekonomik ve sosyal ilişkiler haline getirmekte yarar vardır. Sağlanan vize kolaylığı, iki ülke için, özellikle ticaret ve turizm alanında önemli kazanımlar getirecektir. Vize muafiyeti uygulaması Hatay ılimiz ile Suriye Arap Cumhuriyeti’nin özellikle şam, Lazkiye, Halep, ıdlib gibi önemli turizm potansiyeline sahip kentlerine ciddi bir talep doğuracaktır. Aradaki engeller kaldırıldığında dostluk ve işbirliğinin ne kadar ilerlediğini, bu güzel gelişmelerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bizleri ne kadar çok memnun ettiğini belirtmek istiyorum.
 
Dileğimiz, bu ilişkilerin her alanda ve her zaman artarak ilerlemesidir. Bu yakınlaşmaların her alandaki dostluk ve işbirliğimizin güçlenmesine vesile olmasını yürekten diliyorum. Bu duygularla güzel ev sahipliğinizden dolayı başta Vali değerli dostum Halit El Ahmet olmak üzere hepinizi saygıyla selamlıyor, ziyaretimizin her iki il için de yararlı olmasını diliyorum. En kısa zamanda benzer bir organizasyonla sizleri Hatay’da görmek istediğimizi belirterek barış, huzur ve işbirliği dolu günler diliyorum” demiştir.
 
Toplantı ile ilgili açılış konuşmalarından sonra Hatay heyetinin yatırımlarla ilgili hazırlamış olduğu sunumlara geçilmiştir. Sunumlarda ılimizin avantajlı olduğu sektörlerin başında gelen ayakkabıcılık, mobilyacılık, yaş meyve sebze ve sağlık turizmi yer almıştır. Hatay ili heyetinin sunumlarından sonra her iki ilin iş adamları soru-cevap şeklinde görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Ardından ıdlib Valiliğinin sunumlarına geçilmiştir. ıdlib Valiliği de gerçekleştirdikleri sunumlarında kendi illeri ile ilgili yatırım imkânlarına yer vermişlerdir. Toplantı sonunda Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz yaptığı değerlendirmede; “Görüşmelerin zaman içerisinde meyvesini vereceğini düşünüyorum. Her iki ilin oda başkanları ve sektör temsilcilerinin yapacakları görüşmelerin yararlı olacağını, karşılıklı önerilerin ve taleplerin değerlendirilmesinde de faydalı olacağını düşünüyorum” demiştir.
 
 
ıdlib Valisi Halit El Ahmet; “ılimiz, Türk heyetinin değerli yatırımlarını cazip kılacak durumdadır. ıller arasında ciddi bir turist akışı olacağını düşünüyorum” demiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir