İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Geleneksel Yemek Çoşkulu Geçti…

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği’nin her yıl organize ettiği ve gelenekselleştirdiği “RESEL SENı” yemeği 08.01.2010  Cuma akşamı Aspova tesislerinde yapıldı. Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferit Diker Yaptığı açılış konuşmasında “Her yıl Arapça Ras elseni bayramı haftası içinde bir dayanışma etkinliği yapmayı geleneksel hale getirdik. Bildiğiniz gibi Ras el seni bayramımızı 14 Ocak günü kutlarız. şimdiden ras el seni bayramınızı kutluyor ve bayramın ilçemize, ilimize, ülkemize ve bütün dünyaya barış ve huzur getirmesini temenni ediyoruz. ülkemizde bütün halkların ve inançların kültürlerini, anadillerini ve inançlarını hiçbir kısıtlama ve baskı altında kalmadan özgürce yaşayacakları günlerin özlemi ve mücadelesi içinde olmaya devam edeceğiz.    
                                                                                  Yeni bir yıla girdiğimiz bu günlerde, ülkemizde tam anlamıyla bir kaos ve karmaşa ortamı gözlenmektedir.Demokratik açılım süreci dolayısıyla;  Türkiye de demokratik gelişmelerin önünde engel teşkil eden askeri vesayet sistemini tasfiye etme çabalarını,  Alevi, Sünni, Arap, Kürt, Ermeni, çerkez, Roman vb inanç ve etnik grupların sorunlarına yönelik çözüm arayışlarını, Demokratik Türkiye hedefinde başlangıcı oluşturabilecek adımlar olarak görüyoruz.
 
Ancak;Küresel ekonomik krizin her gün daha da yoksullaştırdığı halkın, temel tüketim maddelerineYapılan zammı, Tekel ve itfaiye işçilerine yapılan muameleyi, Siyasetin temel aracı olan parti kapatmalarını, Seçilmiş milletvekili, belediye başkanı ve demokratik kitle örgütü yöneticilerine yapılan baskı, gözaltı ve tutuklamaları, Kınıyor ve protesto ediyoruz.Yeni, sivil, demokratik bir anayasanın; insan hakları ve özgürlüğün egemen olduğu demokratik bir Türkiye hedefinde başlangıç olabileceğini düşünüyoruz.   
 
Ayrıca Türkiye’nin komşularıyla sıfır sorun politikasının doğru ve geliştirilmesi gereken bir politika olduğunu düşünüyoruz.Bu politika dolayısıyla Suriye ile ilişkilerin iyileşmesi illimize ekonomik ve sosyal açıdan çok önemli katkıları olmuştur. Bugün her alanda barışa ihtiyacımız var.Samandağ’ında faaliyet gösteren demokratik kitle örgütü olarak ilçemizde ve ilimizde halkın yaşadığı sorunlara duyarsız kalamayız. Halkımızın sorunlarına duyarsızlık Demokratik Kitle örgütü olarak varlık nedenimizi ortadan kaldırır. ılçemizin ihtiyaçları olan sebze hali sorununu, Kültür merkezi sorununu, Sanayi sitesi sorununu, Hala bizlere içirilen Kirli su sorununu, Trafik karmaşasını, çocuk parkı sorununu yüksek sesle dile getirmeye devam edeceğiz. Seçilmiş ve atanmışlarımızın her gün basın yayın organlarında makyajlı demeçleri ve boy boy fotoğrafları halkın yaşadığı sorunları çözmüyor. Son olarak seçilmiş ve atanmış bütün yetkilileri yetkisi ve mevkisi ne olursa olsun görevini tam ve ayrımsız yapmaya davet ediyoruz. Halkın nabzını tutmaya ve yetkilileri uyarmaya devam edeceğiz. 
 
Herkese barış dolu günler diliyorum.” dedi.Gece, Semir Yalçın’ın seslendirdiği birbirinden güzel Arapça ve Türkçe türkü ve uzun havalarla (müvvel) doyumsuz bir müzik ziyafetine dönüştü.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir