İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Gerçeği Saptırmanın Peşindeler”

Suriye’ ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu adına bir basın açıklaması yapanınsan Hakları Derneği Hatay şube Başkanı Mişat Can yandaş basına çattı: “Halka gerçeği ve yalnızca gerçeği söylemek ve aktarmak yerine AKP’nin savaş politikalarına nasıl hizmet edeceklerinin hesabı içinde olan yandaş medya, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Antakyalıların savaşa karşı ortaya koyduğu barış tavrını görmek bir yana saptırmanın peşinde koşuyor”
 
 
 
H.Bozok 
 
 
 
“Halk Barış ıstiyor”
 
 
 
KESK Hatay ıl binasında düzenlenen basın açıklamasında, yandaş medyanın, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Antakyalıların savaşa karşı ortaya koyduğu barış tavrını görmek bir yana bunu saptırmanın peşinde koştuğunu ileri süren ıHD şube Başkanı Can, “Bir tarafta halkları birbirine kırdırmaya çalışan ve bundan beslenen emperyalistler diğer tarafta emperyalizmi kıble edinmiş işbirlikçileri.
 
 
 
 Halk barış, kardeşlik diyerek, huzur istedikçe onlar daha çok çatışma, daha çok kaygı ve korku yayıyorlar. Savaşın en ön cephesinde de Emperyalizme ve onun yerli işbirlikçilerine hizmette sınır tanımayan yandaş medya yer alıyor.
 
 
 
 Yandaş medya o kadar ileri gidiyor ki olası bir savaşta askerden önce bunlar girecekler Suriye topraklarına. Basın etiğini hiçe sayarak yayın yapıyorlar. Halka gerçeği ve yalnızca gerçeği söylemek ve aktarmak yerine AKP’nin savaş politikalarına nasıl hizmet edeceklerinin hesabı içindeler. 1 Eylül Dünya Barış Günümde Antakyalıların savaşa karşı ortaya koyduğu barış tavrını görmek bir yana saptırmanın peşinde koşuyorlar.”
 
 
 
“Amaç Gizili Servislerin Faaliyetlerini Kamufle Etmek”
 
 
 
Ulusal bazı gazetelerin attığı başlıklardan örnekler vererek açıklamasına devam eden Can, 
Gazetelerin, yazılan haberlerde yer alan iddiaları Suriye’de silahlı çatışmanın bir parçası olan, adına “muhalif’ dedikleri Selefıler, El Kaide gibi şeriatçı örgütler, uluslararası lejyonlar ve CıA, Mossad gibi gizli servislerin kaynaklarına dayandırdıklarını belirterek, bu iddialarda bulunmanın kentte huzursuzluk yaratmak isteyen uluslararası gizli servislerin faaliyetlerini kamufle etmek anlamına geldiğini söyledi.
 
 
 
Can’dan Hatay Valisi’ne Eleştiri
 
 
 
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’ in, “kenti karıştırmak isteyenler var.” şeklindeki açıklamalarını ve il genelinde her türlü izinsiz basın açıklaması ve gösterilerin yasaklamasını eleştiren şube Başkanı Can, “Hatay Valisi halkın var olan kaygılarını endişe ve korkuları gidermeye çalışmalıdır. Bunun yolu ınsan haklarına saygı hukukun üstünlüğü ve demokrasilerde şeffaflıktır ve aslolan halkın talepleridir. Her demokratik tepkinin her hak arayışının her düşünce ifade etmenin altında başka bir şey arama ve kulp takma alışkanlığı ancak faşist yöntemlerin demagojisidir.” şeklinde konuştu.
 
 
 
“Barış ıçin Bir Aradayız”
 
 
 
1 Eylül Dünya Barış Günü’nde basın açıklamasına katılan ve savaşa hayır istemini dile getiren Binlerce insanı, azınlık olan birkaç kişinin resmine bakarak mitinge katılmış tüm halkı uluslar arası komplonun, istihbarat örgütlerinin tezgâhına gelmekle suçlamanın, Hatay halkına ve barış istemlerine karşı bir saldırı olduğunu ifade eden Can, Suriye’ ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu” ne istihbarat örgütlerinin, ne “şebbiha” milislerinin ne de “Mihraç Ural” adlı şahsın güdümünde değildir dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
 
 
“Bizleri platform olarak bir araya getiren ilkeler insana dair kaygılarımızdır. Hatay halkının gidişattan duyduğu rahatsızlık, güvenlik endişesi, sürecin etnik ve mezhepsel çatışmalara dönüşebileceği kaygısıdır. 
 
 
 
Biz Suriye’ ye Emperyalist Müdahaleye Havır Platformu” olarak Suriye’ ye demokrasi emperyalist müdahaleyle gelmez, diyoruz. Emperyalistlerin müdahale ettiği Irak, Somali, Afganistan son olarak Libya var. Oralara barış, demokrasi ve huzur gelmediğini Türkiye kamuoyu ve bizler çok iyi biliyoruz. Suriye’ye ınsan hakları ve demokrasinin gelmesi ve gelişmesi Suriye halklarının ve toplumsal dinamiklerinin mücadelesi ile mümkündür. 
 
 
 
Bu mücadeleye de ancak Suriye Halkları karar verebilir.
 
 
 
Bizler Attığız her adımda yaptığımız her işte, söylediğimiz her sözde; barış, kardeşlik ve huzur istedik. ıstemeye de devam edeceğiz, hiç bir baskı, iftira, tehdit ve manipülasyon bizleri barış demokrasi ve hukuk mücadelesinden alıkoyamayacaktır. Bizler sokaklarda, meydanlarda olmaya da devam edeceğiz!”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir