İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google’ den yeni işletim sistemi…

Google’dan Microsoft’un üzerine atom bombası gibi düşecek bir haber daha. Yıllardır internet dedikodularının başında gelen Google bir işletim sistemi çıkaracak mı sorusunun cevabına artık evet cevabı verebiliriz heralde.
Google Chrome projesinin devamı niteliğinde olacak olan Google Chrome OS tamamen genelde netbookları hedef alan bir sistemi olacak ama yine de Google tarafından işletim sisteminin Netbook’lardan Masaüstü sistemlere kadar kullanım alanı olabileceği belirtiliyor. Halihazırdaki mobil cihazlar için kullanılan Android’i neden kullanmıyor sorusunun yanıtı, Android’de olmayan x86 mimari desteği olacak. Tabii Android’deki gibi ARM desteği de bulunacak.
 
Tamamen açık kaynak kodlu yapıya sahip olacak işletim sistemi, yeni penceleme sistemine sahip bir Linux çekirdeği üzerine temellendirileceği belirtiliyor. Saniyeler içerisinde açılıp anında e-posta, internet gibi işlemleri yapabilmenizi hedefleyen işletim sistemini Linux tabanlı olduğu için virus, malware, güvenlik güncellemesi gibi dertleri olmayacak.
Netbook pazarına birden fazla OEM üreticisi ile birlikte girecek olan Chrome OS, 8 yaşındaki Windows XP’nin önünü tıkayabilir. Bu duruma Microsoft, Windows 7 ile yanıt verecek tabii.
Bu sene sonuna doğru kodlarının kullanıma açılacağı ve 2010’un 2. yarısında kullanıcılar ile netbooklar üzerinde gelerek buluşacağı da Google tarafından verilen haberler arasında.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir