İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google Durmak Bilmiyor…

GooglePhone’ dan sonra Google netbook da yolda. ınternet devi Google’ a cep telefonu yapmak da yetmedi: ışte Google’ ın herkesi şaşırtan yeni planı…
Geçtiğimiz yaz aylarında Google’ ın duyurduğu ve birkaç ay önce resmi olarak ortaya çıkardığı işletim sistemi Chrome OS, tüm işlemleri Google’ ın tarayıcısı üzerinden gerçekleştirme özelliğine sahip. Google’ ın açılış hızını arttırmak için özellikle sadece flash sabit disklerde çalışabilecek hale geliştirdiği işletim sistemi pek çok kişinin dikkatini çekmeyi başardı. Eğer söylentiler doğruysa Google şimdi de işletim sistemini kendi netbook’u ile birlikte satmayı planıyor.

Bu söylentinin kaynağı isimlerini vermek istemeyen farklı üreticiler. Birbirileri ile bir bağı olmayan bu üreticilerin iddia ettikleri şey ise Google’ ın kendilerinden Chrome OS yüklü olarak satılacak bir netbook için fiyat teklifi aldığı. Yine aynı kaynaklar Google’ ın bu netbook’ u kablosuz internet servis sağlayıcı firmalarla anlaşmalı olarak, internet bağlantısı hazır halde satmayı planladığı belirtildi.

ARAMA MOTORLARI SAVAşI KIZIşIYOR…

Arama motorundaki rekabet her geçen gün kızışıyor ve bu alanda faaliyet gösteren iki dev firma; Google ve Microsoft bir adım öne geçebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu esnada arama işini giderek arka plana itmeye başlayan Yahoo ise güç kaybetmeye devam ediyor.
 
Google yakın zamanda Google Googles adlı bir uygulama ile Android telefonlardan resim yoluyla arama yapma imkanı sundu. Microsoft ise yanıt olarak arama sonuçlarını grafik olarak gösterme özelliğini başlattı. Her ikisi de Twitter’ı aramalarına aktif olarak dahil ettiler. Ayrıca Microsoft, Google Maps’e rakip Bing Maps’i duyurdu ve iPhone uygulamasını da hazırladı.
 

Ve Teknoloji…
 

Tüm bunlar olurken Yahoo ise dünyanın en büyük firmalardan Acer ve HP ile devam eden arama çubuğu anlaşmasını kaybetti. Durum böyle olunca da comScore’un rakamlarına göre Kasım ayında Yahoo yaklaşık %0,5 gerileyerek, %17,5 kulanım oranında kaldı. Bu kaybın büyük kısmını alan Bing %9,9 olan kullanım oranını %10,3’e yükseltti. Google ise %65,4 olan payını %65,6’ya geliştirdi.
 

 

Google’dan 83.000 Km Kablo!…

Google, denizin altına 17 terabit veri kapasitesi sunacak 83.000 km’lik kablo döşüyor!ışte dataylar.
Globe Telekom, Bharti Airtel, ve Reliance Communications firmalarının dahil olduğu bir anlaşmada yaklaşık 400 milyon dolar tutacak bir anlaşmaya imza atıldı.

 Asya kıtasına deniz altından uluslar arası bir kablo sistemi döşenmesi amaçlı oluştutulan dev projede Google ve KDDI Corp firmalarının da imzası bulunuyor.

Güneydoğu Asya-Japonya Kablosu adı verilen sistem saniyede 17 terabit kapasiteli olacak ve bu ileride 23 terabite yükseltilebilecek. 2012’nin ikinci çeyreğinde bitmesi planlanan proje için imza atan firmalar oluşturulan projenin şimdiye kadar yapılmış en yüksek kapasiteli sistem olduğunu belirttiler.
83 000 kilometre uzunluğundaki kablo sistemi sayesinde Singapur, Hong Kong, Endonezya, Filipinler ve Japonya gibi ülkeler daha hızlı bir internet erişimine kavuşacak.
 

Google Sizi önemsiyor…

Google ister isteyin, ister istemeyin aldırmıyor. Herkesle tek tek ve “özel olarak” ilgileniyor!
Dünya çapında en çok kullanılan arama motoru olan Google’ ın en büyük gücü, gerçekleşen aramaların sonuçlarını rakiplerine göre daha doğru süzebiliyor olması. Ve arama motoru devi bu konuda bir adım daha öteye geçmeye karar verdi; artık tüm arama sonuçları kişiselleştirilecek ve kendi aramalarınızla ilgili sonuçları daha üst sıralarda görebileceksiniz.

üstelik bu özelliği kullanmak için Google’ ın kendi tarayıcısı Chrome’ u kullanmanız da şart değil. çünkü Google sizin daha çok ilginizi çekecek sonuçları, önceki aramalarınız ve arama sonuçlarına tıklamalarınıza göre belirliyor. Bu bilgileri ise tarayıcıda değil, sizin Google hesabınızda tutuyor. Dolayısıyla siz Google hesabına giriş yaptığınız andan itibaren Google tüm web geçmişinizi takip ederek, sizin daha çok ilginizi çekecek arama sonuçlarını gösterebiliyor.

Google hesabı kullanmıyorum diyorsanız yine de Google’ın kişiselleştirilmiş arama sonuçları sizin için çalışıyor demektir. çünkü Google, hesabı olmayan kullanıcıların bilgisayarlarına bir de çerez (cookie) ile aynı kontrolü yapabiliyor.

Eğer Google’ın bu uygulamasından yararlanmak istemiyorsanız, http://www.google.com/support/accounts/bin/answer.py?answer=54048 adresinden ayarları nasıl değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 

 

Google’ da Büyük Değişim!…

Google, web aramalarında devrim yaratacak birçok yeniliğe daha imza atıyor. Google kullanıcıları 7 Aralık itibariyle Android telefonlar üzerinden Google Goggles uygulaması kullanarak kelimeler yerine resimlerle arama yapabilecekler.

 

Google Goggles ile kullanıcılar artık Android telefonlar üzerinden yeni görsel arama uygulamasını kullanarak kelimeler yerine resimlerle arama yapabilecekler. Telefon ile bir obje veya yerin resmi çekilerek Google Goggles’a girildiğinde, Google resmi çekilen objeyi tanıyarak uygun arama sonuçlarını gösterecek.

 
Hiç güzel bir yerin fotoğrafını gördüğünüzde neresi olduğunu merak ettiniz mi? Ya da ziyaret ettiğiniz bir yer hakkında daha fazla bilgi edinmek? Ya da bir kartvizitteki iletişim bilgilerine erişmek? Google yeni uygulaması Google Goggles ile bütün bu bilgilere ve daha fazlasına ulaşmanızı sağlıyor.

Google Goggles, girilen bir resmin parçalarıyla resimleri karşılaştırarak benzer noktaları bulmaya çalışıyor. Benzerlik bulunduğunda, uygun arama sonuçlarını sıralıyor. Goggles şu anda, yerler, ünlü sanat eserleri ve logolar da dahil olmak üzere on milyonlarca objeyi tanıyabiliyor. Yer tanımlamak için resim çekmenize bile gerek kalmıyor. Google Goggles uygulamasını açtığınız telefonunuzun kamerasını öğrenmek istediğiniz yeri görüntüleyecek şekilde tuttuğunuzda, GPS yoluyla Goggles resmi görerek yeri tanıyor ve yerin adını kameranın yer bulma kısmında gösteriyor. Google kullanıcıları daha sonra yerin adını girerek yer hakkında daha fazla bilgi de edinebiliyor.

Google Goggles ürün Müdürü Shailesh Nalawadi konuyla ilgili açıklamasında: “Bazen bir resim binlerce kelimeye eşdeğer olabiliyor. Birçok aramada, özellikle cep telefonlarından yapılan aramalarda, resim kullanmak metin kullanmaktan hem daha kolay hem daha etkili olabiliyor. Bilgisayar görüntüleme teknolojisi daha gelişme aşamasında, ama Goggles bu alandaki potansiyeli gösteriyor. Tanıma becerilerimizi geliştirmek için durmaksızın çalışıyoruz. Görsel aramanın parmak basmak kadar doğal hale geleceği günleri düşünebiliriz.” şeklinde konuştu.

Google Goggles, Android Market’ten ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulama, dünya genelinde ıngilizce olarak kullanılabiliyor.

Google Goggles’a ek olarak diğer bir yenilik de, Google.com’da “Son arama sonuçları”. ‘Son Arama Sonuçları’ uygulaması da ıngilizce olarak hizmet veriyor. Böylelikle web aramalarında gerçek zamanlı sonuçlara ulaşmak mümkün oluyor. Son arama sonuçları uygulaması ile, bir aramayı bitirdikten sonra Twitter, Friendfeed gibi popüler sosyal ağlarda veya bloglarda içerikle ilgili saniyeler önce bile olsa yeni girdiler olduğunda arama sonuçlarınız güncelleniyor. Bütün güncellemeler aramanıza en uygun ve en yeni sonuçları gösterecek şekilde gerçekleşiyor.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir