İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Görevinizin kıymetini bilin…

IHH ınsani Yardım Vakfı tarafından düzenlenen Kırgızistan 2009 Kurban çalışmaları kapsamında bu ülkeye giden ekipte yer alan Saadet Partisi Hatay ıl Başkanı Necmettin çalışkan, IHH tarafından finanse edilen ımam Eğitim Merkezinden mezun olan imamlara yönelik düzenlenen diploma töreninde bir konuşma yaptı.  Törene IHH Genel Başkan Yardımcısı Ensar Kılıçoğlu, Kırgızistan; Başmüftü vekili, Manas üniversitesi Rektör Yardımcısı ile çeşitli Kırgız yetkililer katıldı.
 
Diploma töreninde IHH adına bir konuşma yapan ılahiyatçı Necmettin çalışkan, imamlara en kutsal görev ifa ettiklerini ifade ederek şunları söyledi.  “ Görevinizin kıymetini bilin.  Sizler en büyük görevi üstlenmiş kimselermiş. Siz görevinizi iyi yaparsanız her şey güzel olur. Toplumda var olan her türlü fenalığı önlemenin yolu sizin elinizdedir. Siz görevinizi iyi yaparsanız iyi insanlar yetiştirirseniz memleket kalkınır, kötülükler yok olur. Kolluk kuvvetlerine de iş kalmaz, aile reislerine de.  ınsanlar huzur içinde yaşar dedi.
 
ımamlara dört nasihatte bulunan çalışkan birinci olarak; örnek şahsiyetler olmalısınız. ınsanlar iyiliği güzelliği sizin yaşantınızda görmeli, en etkili eğitim metodu budur. Arap atasözü derki  “lisanı hal; ahseni makal” insanın duruşu en iyi sözüdür. ıkincisi camileri eğitim merkezi haline getirmelisiniz. ınsanları sürekli eğitmelisiniz. üçüncü olarak iyi hutbeler hazırlayarak toplumda şuurlu ve bilgili insan yetiştirmelisiniz. ınsanlar camiye hutbe ve vaaz dinlemeye gelir. Hutbelerin öneminde değinen çalışkan peygamberimiz şiir okur gibi hutbe okuyana Allah lanet eder buyuruyor. Yılda 52 haftada insanlara 52 konu anlatsanız alim olurlar.  Dördüncü ve son olarak da ümmet bilinci içinde olmak gerektiğini söyledi.  Müminler bir cesedin uzvu gibidirler. Bir aza ağrı çektiğinde tüm vücut o acıyı duyar dedi.
 
ıHH ınsani Yardım Vakfı ile Kırgızistan Baş Müftülüğü’ nün imamlara yönelik 2 yıl önce başlattığı hizmet içi eğitim programı devam ediyor. Toplam 2500 cami ve 3000 imamın bulunduğu Kırgızistan’ da bugüne kadar 450 imam hizmet içi eğitim programına katıldı. Projeyle ülkedeki imamların tamamı bu eğitimden geçirilerek sertifika verilecek. Genç bir devlet olan Kırgızistan, halkın eğitiminde ve bilinçlendirilmesinde önemli etkileri olan imamlarını bu eğitim programıyla standart bir seviyeye getirmek ve bu yolla teşkilat yapısını güçlendirmek istiyor.
 
 Kurban çalışması nedeniyle bölgede bulunan ıHH ekibi, bayram namazını Kırgız Parlamento binası önünde yer alan Alato meydanda iki yüz bin insanla birlikte kılmalarının ardından pek çok sosyal etkinlik de gerçekleştirdi. Başkent Bişkek’te 50 yetim çocuğa bayram elbisesi giydirildi. Yetimlerin yakınlarıyla geldiği tören soğuk havaya rağmen yoğun katılımla gerçekleşti.
 
ıHH yetkilileri ayrıca başkent Bişkek’e 60 km uzaklıkta bulunan Moskovski ilçesinde yer alan Pitrofka yetimhanesini de ziyaret etti.
 
Karabalta ilinde yer alan ıslami ılimler akademisini ziyaret eden ıHH ekipleri, buradaki öğrencilere de kurban eti dağıtımı gerçekleştirdi.  Okul müdürü şeyh Osman, Türkiye’den çok şey beklediklerini ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir