İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gribe Karşı Kolanyalı Korunma…

 ıskenderun Sağlık Grup Başkanı Yavuz Selim Yıkıcı, domuz gribinden koruyan en ekonomik dezenfekte yönteminin kolonya olduğunu açıkladı. Küresel bir tehdit haline gelen domuz gribiyle ilgili özel ıKEM Koleji öğrencilerine konferans verildi.
 
Domuz gribinin belirtileri ve korunma yolları hakkında bilgi aktarılan konferansta, konuşan ıskenderun Sağlık Grup Başkanı Yavuz Selim Yıkıcı ve Dr. ıbrahim Tartıcı öğrenciler ile velileri bilgilendirdi. Domuz gribi adıyla bilinen salgın hastalığa neden olan virüsün uzun ve karmaşık bir evrim süreci aktaran Dr. ıbrahim Tartıcı, “Domuz gribinin en belirgin belirtileri yüksek ateş, göz çukurlarında da hissedilen şiddetli baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vücut ağrısı, halsizlik, bitkinlik ve üşümedir. En yaygın olarak solunum yoluyla bulaşmaktadır. Virüsü taşıyan kişi öksürüp hapşırırsa, bir kaç metreye kadar hiç temas etmeseniz bile size bulaşabilmektedir.
 
Havaya saçılan partiküller havada uzunca bir süre kalabiliyor ve bunların solunmasıyla solunum yoluyla kişiye geçiyor. Eller, yakın temasta çok önemli. Bu nedenle hasta kişilerin mutlaka izole edilmesi, toplu bulunulan yerlerden uzak tutulması şart, mutlaka sık sık ellerin yıkanması gerekiyor” dedi. ıskenderun Sağlık Grup Başkanı Yavuz Selim Yıkıcı ise, domuz gribini normal gripten ayıran belirtileri anlatarak “Domuz gribinde normal gribe ek olarak kusma ve ishal görülmektedir. Sadece solunum yoluyla değil, masa, sandalye ve kapı tokmağı gibi materyaller bir müddet domuz gribi virüsünü taşır. Ellerimizi sık sık ya yıkayalım ya da kolonya ile dezenfekte edelim. En ekonomik dezenfekte yöntemi kolonyadır. Kolonya virüse karşı ciddi koruma sağlar” diye konuştu.
 
öğrencilerin pür dikkat dinledikleri bilgilendirme toplantısında, domuz gribiyle ilgili tüm detaylar ortaya konuldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir